Oko 30 odsto stanovnika BiH posjeduje osnovni nivo digitalnih vještina, a više od 40 odsto ima ograničene digitalne vještine ispod osnovnog nivoa, navodi se u istraživanju Udruženja za digitalnu transformaciju u Bosni i Hercegovini.
Samo mali postotak građana ima vještine koje premašuju osnovni nivo - 5,35 odsto. Osnovni nivo posjeduje tačno 29,29 procenata stanovništva, a ispod osnovnog nivoa je 41,04 odsto.
"Ovo je najveći segment stanovništva, koji ukazuje na to da veliki broj ljudi ima ograničene digitalne vještine", stoji u izvještaju.
Skoro četvrtina stanovništva (24,32 %) nije koristila internet u protekla tri mjeseca (dok je trajalo istraživanje) te nije ni mogla biti obuhvaćena istraživanjem.
"Podaci pokazuju da postoji značajan digitalni jaz u BiH. Izazovi kao što su nedostatak infrastrukture, obrazovanja i resursa mogu doprinijeti ovakvom stanju. Povećanje digitalne pismenosti je ključno ne samo za pojedinca i razvoj i pristup prilikama, već i za ekonomski razvoj zemlje u cjelini. Postoji potreba za investicijama u obrazovanje i pristup internetu kako bi se omogućilo građanima da poboljšaju svoje digitalne vještine i budu konkurentniji na tržištu rada", navode autori studije.
Ova studija ispituje nivo digitalne pismenosti građana BiH korišenjem najnovijih dostupnih podataka prikupljenih 2021. godine u skladu s okvirom Digital Skills Indicator 2.0 (DSI). DSI je pokazatelj koji se koristi za praćenje napretka država članica Evropske unije (EU) u razvoju digitalnih vještina.
Na dnu liste u Evropi, posebno kada je u pitanju sajber bezbjednost
Digitalna pismenost građana u starosti od 16 do 74 godine ocjenjuje se u pet ražličititih domena: informacijska i podatkovna pismenost, komunikacija i saradnja, kreiranje digitalnog sadržaja, digitalna bezbjednost i rješavanje problema.
Rezultati pokažuju da se BiH značajno zaostaje za evropskim zemljama kada je u pitanju ukupna digitalna pismenost, ali i prema pojedinčnim indikatorima.
BiH pokazuje značajno niži nivo informacijske i podatkovne pismenosti među svojim građanima u poređenju sa prosjekom u EU. Unutar regiona, BiH je na dnu ljestvice, zaostaje za zemljama poput Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Slovenije. Isto je i u području vještina komunikacije i saradnje, kao i po vještinama potrebnim za kreiranje digitalnog sadržaja.
"Posebno zabrinjavajući aspekt je nivo vještina digitalne bezbjednosti među građanima u BiH. Zemlja pokažuje izuzetno nizak nivo u ovoj oblasti u poređenju sa prosjekom EU. Nizak nivo vještina digitalne bezbjednosti u BiH ukazuje na potencijalne ranjivosti u ličnoj i nacionalnoj sajber bezbjednosti", zaključeno je u izvještaju.
(MONDO)