Djeca i mladi najranjivija su grupa korisnika interneta i društvenih mreža, a prevencija i edukacija su prva linija odbrane, rekao je šef Odsjeka za visokotehnološki kriminalitet u PU Banjaluka Srđan Šodolović tokom predavanja za učenike Osnovne škole "Aleksa Šantić".
"Najveći broj korisnika društvenih mreža su djeca i mladi", rekao je Šodolović i ukazao da se povećanjem dostupnosti informativno-komunikacionih tehnologija i sve većim uključivanjem djece u svijet komunikacija povećavaju rizici njihove potencijalne izloženosti raznim neprikladnim sadržajima, manipulacijama, zlostavljanjima.
On je napomenuo da su prvi bedem u zaštiti djece i mladih u digitalnom svijetu porodice i školstvo, te da je potrebno više pažnje posvetiti edukaciji ne samo djece, nego i roditelja i nastavnika.
"Roditelji ili staratelji moraju više pažnje posvetiti nadzoru i kontroli nad njihovom djecom i njihovim prisustvom u digitalnom svijetu. Tu je i policija, koja je u svakom momentu dostupna, otvorena za bilo kakvu vrstu pomoći ili savjeta kako roditeljima, tako i djeci", naglasio je Šodolović.
Pomoćnik komandira Policijske stanice Lazarevo Miroslav Nedić upoznao je učenike o pojmu i načinima ispoljavanja nasilja među djecom i mladima, te posljedicama. On je posebno ukazao na značaj blagovremenog reagovanja s ciljem sprečavanja i otkrivanja vršnjačkog nasilja.
"Potrebno je da djeca i mladi budu hrabri i odgovorni, da ne ćute, već da reaguju i prijave ukoliko imaju neka saznanja ili prepoznaju da se u nekim slučajevima radilo o vršnjačkom nasilju ili su sami žrtve, da bi se adekvatno i na vrijeme reagovalo, da bi bili identifikovani konfliktni pojedinci, te blagovremeno spriječeno ili otkriveno vršnjačko nasilje", rekao je Nedić novinarima.
Predavanju pripadnika Policijske uprave Banjaluka i Uprave za policijsko obrazovanje Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske prisustvovalo je oko 110 učenika viših razreda koji su upoznati o opasnostima i oblicima ugrožavanja u digitalnom svijetu, te kako da bezbjedno koriste digitalne tehnologije.
Predavanje je održano u okviru kampanje MUP-a Republike Srpske "Budi sigma! Zaustavi/prijavi vršnjačko nasilje!", sa posebnim osvrtom na nasilje nad djecom u digitalnom dobu - digitalno nasilje.
(Srna/MONDO)