Društvo za informatiku Srbije je za 35 godina postojanja organizovalo 300 tribina, skupova i prezentacija novih tehnologija.
"Na ovim skupovima učestvovalo je preko 30.000 stručnjaka", rekao je u subotu predsednik tog udruženja informatičkih stručnjaka Nikola Marković.
Marković je za agenciju Beta ocenio da su najznačajnije delatnosti Društva do sada bile razvoj svesti o značaju informatike, borba za smanjivanje poreza na dodatu vrednost na računare sa 18 na osam odsto, zalaganje za prevod i prilagođavanje softvera na srpski jezik i za primenu ćirilice u informacionim tehnologijama.
Kako je naveo, Društvo će se u budućnosti zalagati za podsticanje što veće primene računara i informacionih tehnologija, dodatno smanjivanje poreza na dodatu vrednost na računare, standardizaciju informatičkih proizvoda i softvera i razvoj informatičarske struke.
To udruženje od 1987. godine dodeljuje plakete za posebna dostignuća u informatici, do sada je plakete dobilo 87 organizacija i pojedinaca.
Plakete za 2008. godinu dodeljene su u aprilu, a među dobitnicima su firma Europos za softver za hotelsko poslovanje, Infostud za sajtove o pijemnim ispitima i o programima studija i usavrsavanja, Služba za opšte i zajedničke poslove pokrajinskih organa Vojvodine za projekat elektronske uprave u Vojvodini i agencija Tipon za objavljivanje multimedijalne enciklopedije "Kosovo i Metohija, lice Evrope".
"Društvo ima oko 700 članova, približno 2.000 ljudi učestvuje u aktivnostima", izjavio je Marković. On je rekao da se rad društva finansira iz kolektivnih članarina, kao i iz fondova za projekte na koje se Društvo prijavljuje.
(Beta/www.mtsmondo.com)