• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta bi se desilo da "pukne" internet

Kada bi internet zakazao i kada bi se "srušila" kompjuterska mreža ili sistemski server - došlo bi do razarajućih posljedica po ljude i ekonomiju!

Moderne metropole ne mogu da funkcionišu bez kompjutera i interneta. Snabdjevanje vodom i strujom, mobilne i telekomunikacione mreže - sve to funkcioniše uz pomoć interneta. Pad tog sistema bio bi katastrofalan - upozoravaju stručnjaci.

Nagovještaj takvog ishoda dogodio se 2011. za vrijeme "arapskog proljeća": u Egiptu je režim onemogućio internet na nekoliko dana da bi oslabio opoziciju. Međutim, glavne žrtve su bile firme - brojale su gubitke u milijardama.

Takav pad sistema može iznenada da pogodi društvo i bez revolucije i političke krize. Opasnosti iz virtuelnog prostora prijete svuda, upozoravaju stručnjaci. Mnogima nije poznato da virusi mogu da ugroze pojedine kompjutere ili obrišu korisničke informacije. Te prijetnje je sve teže otkriti, posebno takozvane botnet-mreže zadaju glavobolje stručnjacima. Botnet-mreže su tajne mreže kojima se koriste kriminalci. Oni na serveru instaliraju program koji se nakon toga "razmnožava" po ostalim kompjuterima koji nisu dovoljno zaštićeni.

Ti kompjuteri zatim dolaze u posjed glavnog kompjutera i tada kriminalac ima cijelu mrežu kompjuterskih sistema koji slušaju njegove naredbe i mogu čak i da napadnu druge kompjutere. Postoje velike i male botnet-mreže, sa sto ili čak milion zaraženih uređaja! Što je manja botnet-mreža - stručnjacima je teže da je pronađu.

Neke procjene govore da internet-kriminal donosi više profita nego kriminal povezan sa drogama. Kriminalci mogu da ucjenjuju firme da će im blokirati sistem ili raditi industrijsku špijunažu sa ciljem krađe patenata.

Prijetnje iz virtuelnog prostora ne ograničavaju se samo na kompjutere. Napadi mogu onemogućiti cijela područja društva, upozorava Peter Martini, profesor za IT-bezbjednost na Univezitetu u Bonu.

Može se desiti da bankomati ne isplaćuju novac ili da bezbjednosni mehanizmi na aerodromima prestanu da rade. Nažalost, ovo su samo neki od primjera, a mogućnosti su gotovo neograničene.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS