Windows XP američkog softverskog giganta Microsofta je i dalje najzastupljeniji operativni sistem.
Ovo je pokazalo je istraživanje američke kompanije Net Applications koja se bavi razvojem veb aplikacija.
Windows XP je instaliran u 71,2 odsto računara, dok se pre godinu dana nalazio u 72,1 odsto računara. Do tog smanjenja broja korisnika Windows XP operativnog sistema došlo je, jer je Microsoft ostao pri ranijoj odluci da ga nakon 30. juna više ne isporučuje.
Broj korisnika Windows Vista OS je, međutim, u velikoj meri povećan u odnosu na prošlu godinu i sada je instaliran u osam odsto računara u svetu.
Operativni sistem "Linuks" je instaliran u 18 odsto računara.
Najveći porast broja korisnika u odnosu na prošlu godinu zabeležio je operativni sistem Mac OS X - 32, američke informatičke kompanije Apple, koga trenutno upotrebljava 7,94 odsto korisnika dok ih je lane bilo 6,03 odsto.
(Tanjug/www.mtsmondo.com)