Možda je prvi put i zvanično budemo vidjeli u upotrebi baš na Svjetskom prvenstvu u Kataru.
FIFA je spremila novu veliku promjenu za Svjetsko prvenstvo! Kao što je na Mundijalu u Rusiji prije četiri godine debitovala VAR tehnologija, tako bi i u Kataru 2022. prvi put mogla da bude korišćena revolucionarna SAOT tehnologija!
Zapravo, SAOT je skraćenica za polu-automatizovanu ofsajd tehnologiju, koja je već bila najavljena, a to znači da će se o ofsajd situacijama ubuduće odlučivati u 3D tehnologiji!
Iako još nije objavila da će od Svjetskog prvenstva i zvanično započeti sa upotrebom nove SAOT tehnologije, FIFA ju je do sada ozbiljno testirala. Sada smo prvi put dobili priliku da vidimo kako sve to izgleda. Stvari će podsjećati na "čelendž" u tenisu, makar po izgledu snimaka koji budu odlučivali o tome da li u nekoj situaciji jeste ili nije bio ofsajd.
FIFA je već isprobavala novu tehnologiju, što je bio slučaj na Svjetskom klupskom prvenstvu koje je u toku, kao i na Arapskom kupu.
Radi se o 10 kamera koje u svakom trenutku hvataju 18 "tačaka" na tijelu igrača, čime se prati svaki njihov pokret sa čak 50 snimaka u sekundi. Taj softver prati svaki dio tela igrača i u vrlo brzom roku potom izbacuje virtuelni prikaz sporne situacije.
Pogledajte kako to izgleda:
"Nova tehnologija nam omogućava 3D pristup u kojem savršeno vidimo gdje se u kom trenutku nalazi svaki dio tijela bilo kog igrača. Zahvaljujući tome u nekoliko se sekundi kreiraju animacije koje savršeno pokazuju da li je igrač bio u ofsajdu ili ne", rekao je direktor fudbalske tehnologije FIFA Sebastijan Runge.
I predsjednik svjetske sudijske organizacije Pjerluiđi Kolina je takođe oduševljen, ali je on napomenuo da će čovjek i dalje imati posljednju riječ.
Očekuje se da će SAOT tehnologija biti korišćena u Kataru na Svjetskom prvenstvu, iako zvanične potvrde još uvijek nema. To znači da bismo umjesto "crtanja linija", odluku o ofsajd pozicijama u potpunosti prepustili 3D snimcima.
La FIFA califica de "éxito" las pruebas con el fuera de juego automático (SAOT) en el Mundial de Clubes y la Copa Árabe. Son 10 cámaras recogiendo 18 puntos por jugador unas 50 veces al segundo. Es MUY posible que se use en Qatar 2022.#Qatar2022pic.twitter.com/wDnoXmhBI7
— A. Gabilondo (@AS_AGabilondo)February 9, 2022
Semi-automated offside technology is being trialled at the Club World Cup.
— fcbusiness Magazine (@fcbusiness)February 9, 2022
Ten dedicated cameras track 18 points of each player, giving their position on the pitch, which means accurate offside decisions can be made in seconds, say Fifa.pic.twitter.com/LGdZ2ALrf9