Od 122 navijačke grupe na Balkanu 21 se može smatrati huliganima i bezbjednosnom prijetnjom, navodi se u izvještaju organizacije iz Ženeve.
Organizacija “Globalna inicijativa protiv transnacionalnog organiziranog kriminala” (GI TOC) sa sjedištem u Ženevi, u svom najnovijem istraživanju bavila se navijačkim grupama na Balkanu, a rezultati su objavljeni u izvještaju ''Opasne igre: nogometni huliganizam, politika i organizirani kriminal na zapadnom Balkanu''.
U njemu su mapirani glavni klubovi fudbalskih navijača u svakoj od zemalja Balkana, identifikovano je koje se od ovih grupa može smatrati "ultrasima", te koje od tih ultras grupa pokazuju atribute fudbalskog huliganizma, te kako je taj huliganizam povezan s organizovanim kriminalom i politikom.
U izvještaju je jasno istaknuta razlika između ultrasa i fudbalskih huligana.
Pod ultrasima se podrazumijevaju grupe tvrdokornih nogometnih navijača povezanih s određenom ekipom.
Fudbalski huligani učestvuju u nasilju unutar nogometnog miljea, a neki od tih huligana učestvuju u organizovanom kriminalu.
Među navijačke grupe koje predstavljaju potencijalnu prijetnju, analitičari GI-TOC-a svrstali su šest navijačkih grupa iz BIH, a to su ''Ultras'', ''Horde zla'', ''Lešinari'', ''Manijaci'', ''Red Army'' i ''Škripari''.
Osim njih, među 21 grupom koje se smatraju bezbjednosnom prijetnjom su ''Ultras Guerrills'' i ''Tirona Fanatics'' iz Albanije, ''Shqiponjat'' i ''Plisat'' s tzv. Kosova, ''Street Boys'', ''Varvari'' i ''Vojvode'' iz Crne Gore, ''Ballistet Komiti'' i ''Svercerat'' iz Sjeverne Makedonije, te ''Delije'', ''Grobaie'', ''Firma'', ''United Force'' i ''Torcida Sandžak'' iz Srbije.