Svojevremeno je Kopil bio najveći talenat u ovom dijelu Evrope, ali njegova karijera obilježena je igrama za rumunske niželigaše i buran period u škotskom Hartsu.
E, kakav je fudbaler bio Dumitru Kopil... Pitate se sada "Ko, bre?". Ma Kopil, Rumun, vezni fudbaler. Ne sjećate se? Ništa čudno, danas ni u velikom dijelu Rumunije ne pamte da je njihov najveći talenat svojevremeno bio cijenjeniji od Tonija Krosa i Mesuta Ozila, rame uz rame sa Anhelom Di Marijom, Garetom Bejlom, Karimom Benzemom ili Serhijom Aguerom. Ruku je na njega, kad je imao 16 godina, stavio Liverpul, ali je on zapravio završio u Škotskoj i tamo sebi uništio karijeru.
Priča o Kopilu i skoro dvije decenije kasnije izaziva mnogo pažnje jer se u većem dijelu Evrope 2007. godine vjerovalo da će momak iz Rumunije biti nasljednik legendarnog Hadžija, ali... Vrlo brzo je postalo jasno da od velike karijere nema ništa. Najveći dio igračkih dana proveo je u rumunskim niželigašima, dok je jedini izlet u inostranstvo imao u dresu Hartsa sa kojim je imao više turbuletnih perioda i sukoba nego lijepih momenata.
U društvu fudbalskih legendi!
Davne 2007. godine časopis "World Soccer" pravio je listu 50 najboljih fudbalera među tinejdžerima i na nju stavio i rumunskog igrača. Tako se Dumitru Kopil, sa 17 godina, našao u društvu ozbiljnih fudbalskih imena. Alešandre Pato, Toni Kros, Mesut Ozil, Huan Mata, Karim Benzema, Anhel di Marija, Serhio Aguero, Garet Bejl i Anderson bili su neki od najvećih pogodaka sa pomenute liste.
Bili su tu još i Ever Banega, Teo Volkot, Ivan Rakitić, Aleksis Sančez, Maruan Felaini, Fabio Koentrao, a za svakog od njih se može reći da je opravdao povjerenje i da na kraju igračke karijere može da bude zadovoljan urađenim. Naravno, bilo je i mnogo promašaja kada je riječ o talentovanim tinejdžerima iz 2007. godine, a Kopil se ističe jer je njegova karijera znatno drugačija od očekivane.
Potpuno promašena karijera!
Fudbaler koji je rođen u Aradu počeo je da trenira fudbal u rodnom gradu, zatim kao dječak igrao i u Bukurešti, a još prije punoljetstva dogodio se transfer u inostranstvo. Menadžeri koji su poslovali sa inostranim klubovima obavestili su ih o čudu od djeteta u Rumuniji, pa je Kopil privukao pažnju. Adrijan Stefanesku preporučio ga je klubovima u Velikoj Britaniji, zainteresovali su se Liverpul i Seltik.
Ulazak Rumunije u Evropsku uniju u potpunosti je otvorio tržište, a rumunski fudbaleri postali su mnogo dostupniji timovima iz Zapadne Evrope. Interesovanje je postojalo, ali Dumitru nije pojačao nijednog od dva zainteresovana velikana - odlučio se za Harts, jer su mu obećavali "kule i gradove". Zapravo, ubijedili su ga da nemaju namjeru da ga drže u mlađim kategorijama i da će ubrzo postati prvotimac.
Ronaldinjov dolazak ga uništio!
Dumitri Kopil je transfer u Harts završio 1. januara 2007. godine, čim je Rumunija ušla u EU, ali su se njegovi snovi o velikoj karijeri raspršili praktično samo šest mjeseci kasnije. Harts i Barselona igrali su prijateljski meč, Kopil nije bio u konkurenciji za utakmicu i to ga je potpuno slomilo. Dječak je odlučio da napusti klub, bez obzira što time rizikuje kompletnu karijeru.
Uslijedio je buran period tokom kojeg su odnosi škotskog kluba i rumunskog fudbalera bili veoma zategnuti.Dumitru je napuštao Škotsku kad god bi bio zamijenjen na meču omladinaca, a zatim je Harts morao da ga zove i moli, kako bi se vratio. Kopil je želio prekomandu u prvi tim, Harts nije vjerovao u njegove kvalitete, a na kraju je čitavo ljeto proveo u klubu samo kako bi dobijao platu - tvrdili su vlasnici tima. On nije dobijao šansu u prvom timu, Harts nije mogao da zaradi od prodaje, a Dumitru je na kraju samo mislio kako da pobjegne iz Škotske.
Rumunski niželigaši i stomak do zuba!
Kopil je u ljeto 2008. godine preko rumunskih medija poručio velikanima tamošnjeg fudbala, poput Dinama iz Bukurešta, da mu otkupom ugovora ponude spas. To se nije desilo, a iz Škotske je stigao novi šok. Harts je tražio da se vratio u klub jer ima još pola godine ugovora i jasno mu poručio da nije dovoljno za prvi tim. Opet bez šanse... Ipak, aktivirali su dodatnu godinu ugovora kako bi mogli da zarade barem novac koji su uložili, ali su i dalje imali veoma nezadovoljnog igrača.
Zbog svojih neriješenih odnosa sa Hartsom dumitru nije mogao da nađe angažman u rodnoj zemlji, iako je želio u Dinamo, a njega željela Steaua. Na kraju je pojačao Gloriju iz Arada, išao na nekoliko pozajmica, bio na probi u Svindonu, ali karijera nije mogla da se oživi. Najveće uspjehe imao je u ekipi UTA iz Arada, sa kojom je igrao drugu ligu u Rumuniji. Danas nije ni na tom nivou, a na društvenim mrežama se može vidjeti da nije u sjajnoj formi jer ima višak kilograma.
"Ako bih sada sreo osobu koja sam bio odmah nakon što sam potpisao ugovor sa Hartsom? Udario bih mu dva šamara. Iskreno! Opalio bih mu dva šamara da ga probudim. Nisam cijenio šansu koju sam imao, rekao bih mu da se probudi, da iskoristi, da je bilo gdje napolju bolje nego ovdje. A ako ne iskoristite prednost, teško je vratiti se na isti nivo", rekao je Kopil prije nekoliko godina rumunskim medijima.
Na kraju se dumitru Kopil skrasio u mjestu Kurtič, nedaleko od rumunsko-mađarske granice. Za lokalnog niželigaša igrao je godinama, a to je bilo prvi put nakon više od decenije da uživa dok igra fudbal. Što je najbitnije - bio je okružen prijateljima i ljudima koji ga vole, za razliku od hladne Škotske i gotski mračnog Edinburga u kojima je kao dječak bio sam i gdje njegova topla romanska duša nije pronašla prirodno stanište.