Predsjedništvo BiH danas usvojilo izjavu o evropskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama. Članovi Predsjedništva obećali neophodne reforme u institucijama.
Članovi Predsjedništva Mladen Ivanić, Dragan Čović i Bakir Izetbegović obavezali su se da će institucije na svim nivoima vlasti, u skladu sa ustavnim nadležnostima, u svoje programe rada uključiti reforme neophodne za napredak BiH u procesu pridruživanja EU i u svom djelovanju davati prioritet blagovremenom provođenju tih reformi.
"U što kraćem roku biće uspostavljen efikasan i efektivan mehanizam koordinacije institucija svih nivoa vlasti u BiH u procesu pristupanja EU", navodi se u zajedničkoj izjavi o evropskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama BiH na putu ka EU, koju su danas potpisali članovi Predsjedništva BiH.
U izjavi se ističe da će institucije na svim nivoima vlasti u BiH (institucije BiH, Republike Srpske i FBiH, Brčko distrikta i deset kantona), u dogovoru sa EU i u skladu sa Kopenhagenskim kriterijumima i pravnom tekovinom EU, sačiniti i provesti, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, program mjerljivih inicijalnih reformskih mjera.
Te mjere uključuju ekonomske i socijalne mjere, u okviru Sporazuma za rast i zapošljavanje u BiH, čiji će cilj biti da zaustave negativne ekonomske trendove, pokrenu proces rehabilitacije i modernizacije ekonomije, podstaknu održiv, efikasan, socijalno pravedan i ravnomjeran ekonomski razvoj, otvaranje novih radnih mjesta, povećaju i pravilno usmjere socijalnu zaštitu, te stvore povoljan i pravedan socijalni ambijent.
Prema izjavi, konkretne mjere biće usmjerene na reformu fiskalne politike, politike indirektnog oporezivanja i spoljnotrgovinske politike, smanjenje poreskih opterećenja na rad, uklanjanje prepreka zapošljavanju, poboljšanje poslovne klime, bolju zaštitu ulagača, te snažnije poštivanje vladavine prava.
Te mjere biće usmjerene i na reformu javne uprave, povećanje transparentnosti propisa i procedura, smanjenje mogućnosti za korupciju, poboljšanje procesa usmjeravanja socijalne pomoći i uspostavljanje efektivnije, efikasnije i pravičnije politike socijalne zaštite.
"Konkretne mjere će biti sačinjene i provedene u dogovoru i saradnji sa ekonomsko-socijalnim partnerima, civilnim društvom, EU i međunarodnim finansijskim institucijama", napominje se u izjavi.
Reformske mjere uključuju i mjere za izgradnju funkcionalne tržišne ekonomije, mjere za jačanje vladavine prava, posebno efikasnosti institucija pravne države u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma i obezbjeđivanju pune pravne sigurnosti za svako fizičko i pravno lice, kao i mjere za ubrzanje procesa pomirenja.
Reformske mjere uključuju i mjere za jačanje administrativne sposobnosti, unapređenje funkcionalnosti i povećanje efikasnosti institucija na svim nivoima vlasti za preuzimanje i provođenje pravne tekovine EU i drugih obaveza za članstvo u Uniji.
U izjavi se ističe da će institucije vlasti u BiH u kasnijoj fazi (nakon inicijalnih reformskih mjera) ostvariti napredak u provođenju dodatnih reformi kako bi se unaprijedila funkcionalnost i povećala efikasnost svih nivoa vlasti u BiH, te posebnu pažnju usmjeriti na provođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci" protiv BiH.
Potpisnici navode da se na ovo neopozivo obavezuju svjesni složenosti društveno-ekonomske situacije u BiH, opredijeljeni da poštuju Ustav BiH i Dejtonski sporazum, suverenitet, teritorijalni integritet i političku nezavisnost BiH.
Članovi Predsjedništva BiH ističu i da su privrženi principima, vrijednostima i ciljevima na kojima se zasniva EU, te da potvrđuju da je članstvo u EU strateški cilj BiH i pozdravljaju obnovljeni pristup EU BiH, a u skladu sa zaključcima Savjeta za spoljne poslove EU od 15. decembra prošle godine.