Prijedlog za novi grb Banjaluke u javnosti je dočekan na nimalo pozitivan način, ali ostaje da se vidi kako će u odlučiti gradska skupština čije je zasjedanje odgođeno na prijedlog odbornika iz SNSD-a, DNS-a i SP-a.
Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk
Uoči glasanja za ponuđeno rješenje heraldičara iz Beograda nekoliko odbornika se već
izjasnilo da neće podržati prijedlog, ali ostaje da se vidi kako će odlučiti skupštinska većina.
"Prijedlog treba povući, kako bi se došlo do rješenja s kojim mogu da se identifikuju i Banjaluka i Republika Srpska, kao i većinski srpski narod koji živi u Banjaluci i Srpskoj. Ukoliko je potrebno, grb treba vraćati i poništavati i pet puta, ali da se nađe rješenje s kojim ljudi mogu da se identifikuju", rekao je za "Press RS" odbornik Milenko Jaćimović.
Izvor: MONDO
MONDO anketa pokazala je da se većini naših čitalaca ne sviđa prijedlog za novi grb Banjaluke. Na naše postavljeno pitanje, 472 (76%) čitaoca su odgovorila da ne podržavaju prijedlog za novi grb grada na Vrbasu, dok je 153 (24%) odgovorilo pozitivno.
Prijedlog novog grba grada Banjaluka sadrži štit na kojem dominiraju zlatna kruna, dva srebrna bika koja drže štit stojeći na zlatnoj grani kestena, ispod koje je srebrna lenta na kojoj piše "Slavna i sveta".
"U opštoj simbolici bik je izraz pokretačke snage, istrajnosti i neustrašivosti. Na prostoru Zmijanja i Krajine on je dio specifične narodne tradicije. Sve značajnije proslave i narodni sabori počinju i završavaju borbom bikova. Ona je Kočićevom pripovijetkom 'Jablan' uzdignuta na višu ravan vječne borbe dobra protiv zla", navedeno je u Prijedlogu odluke o izmjenama Statuta grada.
U obrazloženju se navodi da zlatna grana kestena govori o hiljadama zasađenih drvoreda u Banjaluci od druge polovine 19. vijeka, koji su gradu dali prepoznatljivo lice.
"'Slavna i sveta' su riječi iz stihova kojima je Jovan Dučić opjevao rijeku Vrbas, ukazujući na njen značaj i vrijednost za Banjaluku, čija je ona trajni simbol", pojašnjava se u odluci.
Grb sadrži i zlatnu boju, koja u heraldici označava slavu, mudrost, postojanost i vjeru.
"Srebrna boja je simbol čistote, mira, istine i radosti, a crvena označava hrabrost, velikodušnost, snagu i sreću", navedeno je u odluci.
Ustavni sud Republike Srpske je u februaru 2013. godine proglasio neustavnim grb grada Banjaluka, uz obrazloženje da sadrži elemente vjerskog i nacionalnog identiteta samo Srba, čime se druga dva konstitutivna naroda dovode u neravnopravan položaj.
Gradska uprava je u 2014. godini putem dva konkursa bez uspjeha pokušala da utvrdi novi izgled grba.
U Gradskoj upravi ranije su za MONDO pojasnili da prvi konkurs za izbor idejnog rješenja grba nije okončan izborom idejnog rješenja, jer rad nije sadržavao elemente koji su prepoznatljivi kao kulturno – istorijsko nasljeđe Banjaluke, dok je drugi konkurs poništen jer predloženo rješenje "nije sačinjeno u skladu sa pravilima heraldike", što je, kako su istakli, bio jedan od uslova predviđenih konkursom.