Ekspedicija reprezentacije BiH došli je po pobjedu u najviši glavni grad Evrope.
Andora la Vela, u kojoj će fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u subotu (20:45 sati) tražiti prvu pobjedu u kvalifikacijama za EURO 2016, najviši je glavni grad u Evropi sa nadmorskom visinom od 1.023 metra.
Prelijepi mali grad nalazi se u planinskim masivima istočnih Pirineja između Francuske i Španije i ima oko 22.000 stanovnika.
Ne samo u prestonici, nego i u cijeloj Andori oko 80.000 ljudi živi izuzetno kvalitetno, a ono što je po nacionalni tim BiH posebno bitno je da uopšte ne mare za fudbalom, koji za njih ne da nije "najvažnija sporedna stvar", već najpopularniji svjetski sport ovdje je marginaliziran.
Stanovnici koriste katalonski jezik, a zvanično su u upotrebi i španski, portugalski i francuski. Zanimljivo, većinu jedva čini domicilno stanovništvo.
Andorana u vlastitoj zemlji je svega 36,6 posto, Španaca, tj. većinom Katalonaca 33, Portugalaca 16,3, Francuza 6,3 posto. U zemlji površine svega 467,63 kilometra kvadratnih, kao i u BiH ima "ostalih". Njih je 7,8 posto, uglavnom su to Marokanci i Filipinci na privremenom radu, ali ima i Balkanaca.
Dok je prije sinoćnjeg treninga ekspedicija reprezentacije BiH ulazila na stadion iz ulice pokraj Nacionalnog stadiona neznanac je viknuo:
"'Ajmo Bosno, 'ajmo braćo. Naprijed Bosna. Što gledate, naši smo, Crnogorac sam", kroz smijeh je glasnu podršku dao čovjek koji svoj hljeb zarađuje u Andori, 191. državi po veličini u svijetu.
"Brat" iz Crne Gore jedan je od rijetkih stanovnika Andora le Vele sa kojima je izvještač agencije Anadolija razgovarao, a da uopšte zna za subotnju utakmicu kvalifikacija za EURO 2016 između Andore i BiH. Andoranima su primarni zimski sportovi, s obzirom da u svom dijelu teritorije Pirineja imaju i fantastično skijalište, ali, zanimljivo, i roler hokej, motociklizam, košarka, pa i kriket. Nije da fudbal nikoga ne interesuje, ali…
Fudbalski savez Andore osnovan je 1994. godine, a od 1996. punopravni je član UEFA i FIFA. Prvu utakmicu reprezentacija narednog protivnika BiH odigrala je 13. novembra 1996. kada je u Andora la Veli poražena od Estonije 1:6. Najuvjerljivije pobjede u svojoj kratkoj istoriji Andora je ostvarila protiv Bjelorusije 2000. i Albanije 2002, oba puta po 2:0. Najteži poraze pretrpjeli su od Hrvatske u Zagrebu (0:7) 7. oktobra 2006. godine i Liberecu od Češke 4. Juna 2005. (1:8).
Jedinu pobjedu u utakmicama za bodove Andorani su zabilježili protiv Makedonije (1:0) u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2006. godine. Volej i gol Marka Bernausa i danas se ovdje slavi među malobrojnim fudbalskim zaljubljenicima. U istom kvalifikacionom ciklusu Andora je remizirala u Skoplju (0:0), te u duelu bez golova i sa Finskom, što je bio rekordan broj bodova za ovu selekciju u nekom od takmičenja.
Ukupno u istoriji fudbalska reprezentacija Andore odigrala je 125 utakmica, što kvalifikacionih što prijateljskih i zabilježila tri pobjede, 11 remija i čak 111 puta izgubila. Za 19 godina postojanja nacionalnog tima postigli su samo 35 golova, a primili 350. U Andori postoje dvije fudbalske lige. U većem stepenu takmičenja 1A Diviziji igra osam klubova, koliko ih je i u 2A Diviziji.
Svi koji će nastupiti protiv BiH su amateri ili u najboljem slučaju poluamateri koji dodatno rade kao novinari, auto mehaničari, vrtlari, elektrotehničari…
Na FIFA listi Andore je jedna od najgore rangiranih reprezentacija svijeta. Zauzimaju 201. poziciju od 209 selekcija. Primjera radi, Ratko Dujković, treći golman reprezentacije BiH, koji se najmanje procjenjuje u timu selektora Mehmeda Baždarevića je vredniji od cijele reprezentacije Andore.
Tržišna vrijednost čuvara mreže mostarskog Zrinjskog je 350.000 evra, a reprezentacije Andore 275.000. Reprezentacija BiH sa svojim zvijezdama, koje i pored svih pokazatelja, kažu, neće potcijeniti subotnjeg protivnika košta 122,8 miliona evra.
Najskuplji među skupima je Miralem Pjanić, igrač Rome koji se procjenjuje na 28 miliona eura. Slijedi Edin Džeko, golgeter Mančester sitija sa 24 miliona, Senad Lulić 14 miliona, Begović 13...