“Kamenovan srpski premijer! “, “Rulja oterala premijera” … ovo su samo neki od naslova koji se nalaze na prvim stranama svetskih medija.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić napadnut je u Potočarima tokom komemoracija srebreničkim žrtvama. Njega je napala razjarena masa koja ga je gađala kamenjem, cipelama i drugim predmetima.
Objavljeni su i snimci napada, a evo kako je svetska štampa ispratila ovaj incident.
"Najnovija vest: Kamenovan srpski premijer!" Ovim naslovom britanski „Dejli Mejl“ piše o napadu na srpskog premijera Aleksandra Vučića tokom komemoracije u Potočarima.
"Aleksandar Vučić morao je da beži od besne rulje koja ga je gađala kamenjem i flašama. Jedan kamen ga je pogodio u glavu i razbio mu naočare“, piše „Dejli Mejl“
CNN piše da je “premijer bio primoran da beži”, dok “Gardijan” uz video incidenta piše da je “rulja oterala srpskog premijera”.
Svetske agencije su ceo dan pratile događaj, a posebno dolazak srpskog premijera. Fran pres je pod oznakom hitno javio da je Vučić stigao u Potočare a u jednom od izveštaja naveden je i sadržaj Vučicveg pisma u kojem se osuđuje užasni zločin u Srebrenici.
I AFP i AP navode da je jedna grupa okupljenih negodovala prilikom Vučićevog dolaska, ali i da je on razgovarao sa ženama, čiji su rođaci stradali u Srebrenici, i da ga je jedna od njih i zagrlila.
Američka agencija AP navodi da su se desetine hiljada ljudi okupile u Srebrenici u koju su došli autobusima, automobilima, na motorima i pešice kako bi obeležili 20 godina od najgoreg masakra u Evropi od vremena holokausta, kakao ga naziva AP, i prisustvovali sahrani posmrtnih ostataka 136 žrtava.
Navodeći da Srbija i bosanski Srbi negiraju da se radi o "genocidu". AP navodi da je premijer Srbije došao da prisustvuje komemoraciji.
"Budućnost možemo graditi samo na istini. Istina se ne može negirati. Svi članovi moje porodice su ovde ispod nadgrobnih spomenika. To se ne može negirati. Zbog budućnosti potrebni su nam dobri odnosi", rekla je Vučiću Kada Hotić, koja je u Srebrenici izgubila sina i muža, navodi AP.
Agencija navodi da su među zvaničnicima koji prisustvuju skupu, između ostalih, bivši američki predsednik Bil Klinton, premijer Turske Ahmet Davutoglu, britanska princeza Ana i jordanska kraljica Nura.
AP podseća su dva međunarodna suda okarakterisala zločin u Srebrenici kao genocid.