Prema zvaničnim rezultatima nedeljnih parlamentarnih izbora u Kataloniji, stranke koje se zalažu za nezavisnost od Španije osvojile su apsolutnu većinu u regionalnoj skupštini. Separatisti najavljuju otcepljenje u narednih godinu i po.
Najveća secesionistička grupa "Zajedno za DA" (Hunts pel si), osvojila je 63 od 135 mesta u parlamentu bogatog španskog severoistočnog regiona, dok je manja levičarska partija Kandidatura za narodno jedinstvo (CUP) osvojila 10 i te dve stranke mogle bi da udruže snage, posle pregovora.
Te dve stranke osvojile su zajedno 73 mesta, što je više od potrebnih 68 za apsolutnu većinu u parlamentu.
"Katalonci su glasali za nezavisnost", rekao je vršilac dužnosti regionalne vlade Artur Mas pristalicama, nakon prebrojanih 83 odsto glasova.
"Pobedili smo", rekao je Mas pristalicama na skupu u Barseloni.
Šef španskog baskijog okruga, premijer te oblasti Inigo Urulu, rekao je da on želi da održi "zakonske konsultacije" o budućnosti regiona, s obzirom na to kako su danas Katalonci glasali.
"Verujem u mogućnost održavanja zakonskih konsultacija" o budućnosti regiona, rekao je Urkulu.
"Potreban nam je politički status za Euskadi (Baskiju)", rekao je on.
"Mi smo nacija, mi smo Baskijci, mi smo građani Evrope, sa slobodama i istorijskim pravima, mi imamo jezik, kulturu", rekao je on.
Kako je pokazalo ranije istraživanje, sprovedeno posle zatvaranja birališta na parlamentarnim izborima u Kataloniji, najverovatnije će većinu poslaničkih mesta u regionalnom parlamentu osvojiti stranke koje se zalažu za nezavisnost od Španije, ali se za sada ne zna da li će one, ako se udruže, uspeti da sprovedu plan otcepljenja.
SVETSKI MEDIJI: VAŽNO OČUVATI MIR
"Dojče vele" u tekstu pod naslovom "Sada je važno sačuvati mir" upozorava da, iako su katalonski političari zadovoljni i poručuju da je pobeda independista "istorijska", a neki već pozivaju na građansku neposlušnost, jednostavnih rešenja neće biti.
Nemački mediji ukazuju da Katalonija i Španija i posle 27. septembra ostaju zavisne jedna od druge jer će Barseloni biti potreban blagoslov Madrida za sprovođenje planova o stvaranju države, dok Madrid ne želi da izgubi svoju ekonomski najjaču regiju.
Portal Juronjuz je povodom izbora u Kataloniji objavio tekst pod naslovom "Madriđani nisu impresionirani", u kojem se kaže da bi gubitak najjače ekonomske regije na severoistoku Španije imao nesagledive političke i ekonomske posledice po zemlju, uz upozorenje da je prividan mir koji vlada u Madridu u kontrastu sa periodom nestabilnosti koji bi sad mogao da počne.
Francuski list Figaro" ocenjuje da katalonske secesionističke stranke imaju parlamentarni kapacitet da vode program odvajanja, iako su osvojile samo 48 odsto glasova, s tim da će grupa "Zajedno za DA", koja okuplja levičarske secesioniste i desničarske nacionaliste, morati da ubedi CUP, antikapitalističku i evrofobnu stranku, da je podrži.
CUP je, međutim, nagovestio da neće dozvoliti da lider secesionista Artur Mas ponovo dođe na čelo regionalne vlade, što rizikuje da stvori tenzije između dve stranke koje čine jedinstvenu listu, ističe "Figaro".
Na to upozorava i "Mond", ukazujući da je upitna osnovanost stava secesionista koji tvrde da je legitimnost glasanja iznad ustavne zakonitosti pošto, kako ističe list, iako su osvojili većinu poslaničkih mesta, za njih nije glasala većina Katalonaca, te se njihova izborna pobeda ne može svesti na referendumsko "da" otcepljenju kako je oni predstavljaju.
Pored toga, posle opštih izbora u decembru Španija će dobiti novu vladu, koja će možda pokušati da pregovara o drugačijem izlazu iz političke krize između Madrida i Barselone, dodaje se u analizi.