U Republici Srpskoj registrovano je približno 48.000 oboljelih od dijabetesa, dok se procjenjuje da je njihov stvarni broj 80.000 i konstantno se povećava.
To je rekao viši stručni saradnik u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Srpske Alen Šeranić.
On je istakao da je cilj resornog ministarstva da se uspori epidemija, jer se broj oboljelih ne može smanjiti.
Na konferenciji za novinare u Banjaluci, povodom 7. aprila - Svjetskog dana zdravlja, koji je ove godine posvećen borbi protiv dijabetesa, Šeranić je rekao da se procjenjuje da u svijetu 382 miliona ljudi boluje od dijabetesa i da će do 2035. godine taj broj narasti na 596 miliona.
"Klinička istraživanja su pokazala da promjene u stilu života, kao što su usvajanje pravilnog načina ishrane, povećanje fizičke aktivnosti i održavanje normalne tjelesne težine, smanjuju rizik za nastanak dijabetesa dva za više od 50 odsto", rekao je Šeranić.
On je naveo da su program prevencije i kontrole nezaraznih bolesti, te aktivnosti na unapređenju dijabetološke zaštite planirani u okviru "Politike unapređivanja zdravlja stanovništva u Republici Srpskoj do 2020. godine".
"Osobe oboljele od dijabetesa u Republici Srpskoj većinom imaju dijabetes tipa dva, a riječ je o penzionerima, nezaposlenim, osobama sa loše regulisanim lipidnim statusom, povišenim krvnim pritiskom, lošim navikama u ishrani i slabijeg obrazovanja, koji zanemaruju fizičku aktivnost", rekao je Šeranić.
On je poručio da se dijabetes može liječiti i kontrolisati i time spriječiti komplikacije, a važne komponente su rano otkrivanje i dijagnoza, podizanje svijesti, znanja i ponašanja u vezi sa prevencijom i kontrolom dijabetesa, te dostupno liječenje.
Koordinator projekta "Dijabetes melitus" u Republici Srpskoj i šef Odjeljenja za endokrinologiju na Klinici za dječije bolesniti Univerzitetsko-kliničkog centra Republike Srpske Gordana Bukara Radujković rekla je da je u Srpskoj oko 400 djece oboljelo od dijabetesa.
Bukara je dodala da najčešće obolijevaju djeca od pet do sedam godina, te u pubertetu.
"Porazna su predviđanja da će u budućnosti rasti broj oboljele djece uzrasta do pet godina", rekla je Bukara i dodala da se zbog gojaznosti i kod djece javlja dijabetes tipa dva.
Ona kaže da je veoma važno obučiti roditelje o dijabetesu kao hroničnoj, najčešćoj endokrino-metaboličkoj bolesti u dječijem uzrastu, kao i djecu da sebi pravilno daju inzulin, jer ga u trenutku obolijeva skoro pa nemaju u organizmu.
Specijalista higijene i zdravstvene ekologije i subspecijalista ishrane u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske LJiljana Stanivuk smatra da treba otvoriti savjetovališta za ishranu za oboljele od dijabetesa.
Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja posvećen je temi "Pobijedi dijabetes!".