• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bošnjaci u srpske, a Srbi u bošnjačke cipele

Autori mondo.ba Autori Agencije

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je u Mostaru da su srpsko-bošnjački odnosi kičma za opstanak zapadnog Balkana u pravom smislu te riječi. Vučić se sastao sa predsjednicom Hrvatske i članovima predsjedništva BiH

Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je regionalna saradnja od ključnog značaja i da će uložiti mnogo truda i napora da se sačuva mir i stabilnost za sve ljude na Zapadnom Balkanu.

"Bio je to dobar razgovor, vjerujem da ćemo i ubuduće razvijati dobrosudsjedske odnose", zabilježio je premijer na svom Twitter nalogu.

Sastanak je održan iza zatvorenih vrata, a Vučić je, najavljujući ga ranije danas, rekao da ce biti riječi o srpsko-hrvatskim odnosima, "što je veoma važno".

Grabar Kitarović je uoči dolaska u Mostar rekla da "treba smiriti i spustiti tenzije, jer budućnost jugoistočne Evrope mora biti budućnost mira i blagostanja za sve".


Vučić je na konferenciji za novinare s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Bakirom Izetbegovićem pozvao na rješavanje svih problema u miru.

"Srbi i Bošnjaci imaju, sasvim izvesno, zajedničku budućnost tamo gdje su vijekovima živeli", rekao je Vučić.

"Srbi sa mnogim narodima dijele granice, ali sa Bošnjacima živimo zajedno i u Srbiji i u BiH i tako ce morati da bude i u budućnosti", poručio je premijer Srbije i dodao da ćemo se "ponašati ozbiljno i odgovorno i čuvaćemo mir i pravo na budućnost svakog djeteta".

Vučić je rekao da je zaključak obojice da u narednom periodu treba da se inteziviraju kontakti, razgovor, dijalog.

"Zaključak obojice, a Bakir može da me demantuje, to je da u narednom periodu inteziviramo kontakte, razgovore, dijalog, jer smatramo da su srpsko-bošnjački odnosi kičma za opstanak Zapadnog Balkana u pravom smislu te riječi, za mir, bezbonost i sigurnost građana u celom regionu", rekao je.

Kad je riječ o prošlosti, moramo je, primjetio je srpski premijer, sagledati svakog ugla, da "Bošnjaci uđu u naše, srpske cipele, a mi Srbi u bošnjačke".

Bakir Izetbegović konstatovao je da je prošlost "bila kakva je bila", da na nju ne može da se utiče, ali, rekao je, može da se utiče na budućnost.

"Mi smo spremni da probamo da inteziviramo dijalog Srbije i BiH, Srba i Bošnjaka. Treba razumjeti jedni druge, uvažavati jedni druge, uvažavati istinu i presude međunarodnih sudova", rekao je Izetbegović.

On je, obraćajući se novinarima poslije Vučića, dodao da se Srbija s pravom sjeća zločina tokom Drugog svjetskog rata i osnivanja Nezavisne države Hrvatske.

"I treba da se sjeća i ne sme da zaboravi, kao što ćemo se i mi zauvijek sjećati nekih stvari", rekao je Izetbegović i dodao da to ne treba da bude prepreka ka stvaranju boljih odnosa.

Na pitanje novinara da li će odustati od tužbe protiv Srbije, Izetbegović je odgovorio da on nije taj koji pokreće tužbu ili odustaje od nje.

"Mi još nemamo neki novi dokaz koji bi vodio stvari ka tom smjeru. Ako bude, tada ćemo o tome razgovarati", rekao je Izetbegović.

Ipak, on je naglasio da niko do tada nema prava da odustaje od tužbe i da je upravo to uloga sudova, da donesu presudu ukoliko neko ne može da postigne dogovor.

"Ne treba da bude ljutnje, jer su neki pojedinci i režim uradili nešto pre 25 godina. To je način da se skine odgovornost i hipoteka sa celog naroda", istakao je Izetbegović.

Vučić se prethodno sastao i sa srpskim i hrvatskim članom Predsjedništva BiH, Mladenom Ivanićem i Draganom Čovićem.

"I Srbija i BiH i Hrvatska imaju obavezu da naprave stabilnost i sigurnost za sve svoje građane. Ako ćete da mi kažete da je sve divno i vaša reakcija i pitanja pokazuju da nije. Mnogo je bolje da imamo iskrene i otvorene odnose i da probleme rešavamo, nego da ih guramo pod tepih", izjavio je Vučić novinarima u Mostaru poslije susreta sa srpskim članom Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem.



Srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je da odnosi Srbije i BiH nikada nisu bili u problemima jer u ime BiH mogu da govore samo tri člana Predsjedništva zajedno.

"Gospodin Bakir Izetbegović imao je vlastite stavove i to nisu stavovi BiH. BiH smatra da u Srbiji ima dobrog i korektnog prijetelja i tako ćemo nastaviti i dalje", rekao je Ivanić.

On smatra da je krajnje vrijeme da se tenzije spuste jer je u prošloj i ovoj godini bilo previše negativnog iz BiH prema Srbiji, a bez ikakvog razloga.

"I Srebrenica i otkazivanje posjete Nikoliću zbog Nasera Orića i držanje lekcija povodom posljednjih presuda. Zaista je vrijeme da na bošnjačkoj političkoj sceni to stane i da umjesto sukoba krenemo da se razvijamo i sarađujemo jer su takve poruke dolazile iz Srbije", naglasio je Ivanić.

Vučić se sastao i sa hrvatskim članom predsjedništva BiH Draganom Čovićem. Nakon sastanka je izjavio da odnosi Srba i Hrvata u BiH i između Srbije i Hrvatske treba da budu uređeni za dobrobit budućih generacija.

Vučić je zahvalio Čoviću za gostoprimstvo, izrazivši nadu da će se sastati i sa predsjednikom Hrvatske Kolindom Grabar Kitarević.

Čović je naveo da je sa Vučićem razgovarao o odnosima Srba i Hrvata.

"Ne vidim razlog da se ne sarađuje u regiji i da ne gradimo dobre odnose jer bez toga nema stabilnosti u BiH, a to je svima cilj", rekao je Čović, dodavši da će spuštanje tenzija u regiji sigurno uslijediti nakon današnjih sastanaka.


Predsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić obećao je značajnu podršku srpskoj zajednici u Mostaru, ali i obnovi Sabornog hrama u ovom gradu.

Vučić je naveo da je, osim o obnovi Sabornog hrama, riječ o projektima u poljoprivredi, ali da ne može govoriti o tačnoj cifri bez odluke Vlade Srbije.

Vučić je izjavio novinarima u Mostaru da je sa episkopom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem razgovarao o situaciji u cijeloj Hercegovini, posebno Mostaru.

"Drago mi je da Srbi, kojih ovde ima od 4.000 do 5.000, žele da ostanu da žive u Mostaru. Prije rata ih je bilo gotovo 30.000 i želeli bismo da ih u Mostaru opet bude puno više nego danas", rekao je Vučić.


Vladika Grigorije je rekao da je mnogo puta do sada stavljan žig na Srbe i Srbiju kao na ljude koji neće mir na ovim prostorima, ali da je sve što danas vidimo suprotno tome.

On je ocijenio da je premijer Vučić svojom posjetom iskazao ogromnu brigu i ljubav prema narodu koji ovdje živi.

"Mi želimo da budemo svoji na svome. Mi smo autohton narod u Mostaru i u dolini Neretve, a takvi narodi su Bošnjaci i Hrvati", naveo je vladika Grigorije.

Poslije susreta Vučića i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića biće održana konferencija za novinare.

Članovi Predsjedništva BiH primiće i zamjenika premijera Turske Numana Kurtulmuša, predsjednika Slovačke Andreja Kiska, te predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića.

U Mostaru će danas biti otvoren Međunarodni sajam privrede "Mostar 2016", a svečanom otvaranju prisustvovaće predstavnici svih nivoa vlasti u BiH i regionalni lideri.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE