Ako su propisi UEFA jasni i nedvosmisleni, zašto su u FSRS i FS BiH dozvolili da se "slučaj Borac" pošalje u Nion i time samo produži agonija navijača banjalučkog kluba?
Prosječan ljubitelj fudbala u Banjaluci znao je da se Evropska fudbalska unija (UEFA) ne bavi licenciranjem timova u nacionalnim prvenstvima, pa tako ni u Bosni i Hercegovini, a to nisu znali ili nisu željeli da znaju čelnici Borca, FS Republike Srpske i FS BiH. Zašto?
Borac je od petka i zvanično prvoligaš Srpske iako je pošteno na fudbalskom terenu izborio opstanak u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.
Međutim, zbog dugovanja prvenstveno prema Fudbalskom klubu Džaja, ostao je bez licence za nastup u sezoni 2018/19 na Prvostepenoj i potom Drugostepenoj komisiji FS BiH, da bi nekoliko dana kasnije iznenada riješio višedecenijski problem sa nekada školom fudbala, a danas klubom u vlasništvu Milivoja Glišića.
Na žalost za navijače Borca, prekasno...
Ipak, tračak nade pojavio se u vidu Izvršnog odbora FS BiH, tzv. fudbalske vlade BiH na kojoj je Banjalučanima trebalo 12 glasova za od mogućih 15, da na "mala vrata" ipak opstanu u eliti bosanskohercegovačkog fudbala.
FS Republike Srpske u ovom sazivu ima pet ruku, isto toliko pripada Hrvatima i razumljivo Bošnjacima, kako je i pošteno u dejtonskoj BiH i na "prvu" se činilo da Borac ni tu nema ama baš nikakve šanse jer osim srpskih predstavnika (a i to je bilo pod upitnikom) teško će bilo ko podići ruku za "Velikana iz Platonove" pored zeničkog Čelika u koji su "legle" turske pare, ozbiljne za naše uslove.
Kad ono, umjesto rutinske odbijenice, dogodio se novi preokret!
Banjalučki mediji su pisali o "velikoj pobjedi Borca" jer je cijeli slučaj upućen u Nion, da mozgovi iz UEFA razriješe ovaj "Gordijev čvor" i tek tada su porasle nade navijača crveno-plavih da će ipak dobiti pozitivan odgovor, uslijedio je novi "hladan tuš".
Rekli bismo, očekivani.
"U dopisu dostavljenom u FS BIH iz UEFA Odjela za licenciranje klubova 21. juna 2018. godine, navedeno je da su komisije za licenciranje klubova nezavisne u donošenju odluka, te da su njihove odluke konačne i obavezujuće, a da Izvršni odbor FS BIH nije nadležan za donošenje bilo kakvih odluka u postupku licenciranja klubova", saopštila je UEFA, a sa Gradskog stadiona brzo je uslijedio odgovor u kojem se između ostalog kaže da je "FS BIH odlučio da 'trenira strogoću' na Borcu".
I to je sve istina s obzirom da se ranije "kroz prste" gledalo Čeliku i tuzlanskoj Slobodi...
Ipak, utisak je da je ovakav epilog bio jasan od prvog dana, a da je cijela ova ujdurma bila samo zamajavanje javnosti iz razloga koji nema nikakve veze sa sportom i koji će se dogoditi početkom oktobra.
Izborna je godina, svaka riječ i svaki segment u našem društvu političke partije iz vlasti pokušavaju da dodatno uljepšaju i ušminkaju, dok opozicija se trudi da i ono što je dobro urađeno u javnosti prikaže kao nakaradno.
Sve to je potpuno legitimna politička borba.
Ipak, svjesno podgrijavati nadu nesumnjivo velikog broja navijača crveno-plavih (starijih od 18 godina) da će Borac opstati u Premijer ligi BiH i da će UEFA prekršiti vlastita pravila zbog banjalučkog kluba, iako je bilo jasno od samog početka da od toga nema ništa, predstavlja samo još jedno "mlako pivo i parče svinjetine ispod šatora političkih stranaka" u predizbornoj kampanji, koja uzgred još nije zvanično ni počela.
P.S. Opet, davljenik se i za slamku hvata.