• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pogoršana sigurnost novinara: Ove godine ih ubijeno skoro 50 odsto više

Autor Dragana Božić

Broj ubijenih novinara u svijetu najveći od 2018. godine.

 Broj ubijenih novinara 2022. godine Izvor: wellphoto/Shutterstock

U 2022. godini širom svijeta ubijeno je 115 novinara, što je povećanje od 45 odsto u odnosu na prošlu godinu, a ujedno i najveći broj od 2018, objavila je u srijedu nevladina organizacija Press Emblem Campaign (PEC).

Istovremeno, u godišnjem izvještaju Reportera bez granica (RSF) navedeno je da su u 2022. godini u svijetu uhapšena 533 novinara, što je najviše u skoro 30 godina.

Ukrajina i Meksiko su bile najopasnije zemlje za rad medija ove godine, navodi PEC, organizacija sa sjedištem u Ženevi.

Od januara, 115 medijskih radnika je ubijeno u 29 država širom svijeta, ističu iz PEC-a.

"Broj ubijenih novinara porastao je za 45 odsto u odnosu na prošlu godinu, kada je bilo 79 žrtava. To je najveći broj žrtava od 2018. godine, uz brutalno pogoršanje situacije u Evropi zbog rata u Ukrajini", rekao je predsjednik PEC-a Blaise Lempen.

Kao najnesigurniji kontinent prednjači Latinska Amerika sa 39 ubijenih novinara, zatim Evropa sa 37, Azija sa 30, Afrika sa sedam i Sjeverna Amerika sa dvije žrtve.

Evropa je doživjela najgore pogoršanje sigurnosti novinara od ratova u bivšoj Jugoslaviji od 1992. do 1999. godine.

"U Ukrajini je teško utvrditi tačne okolnosti pogibije novinara u odsustvu nezavisne istrage, ali PEC je izbrojao 34 žrtve od početka ruske invazije 24. februara", saopštio je PEC.

Najmanje osam novinara ubijeno je na dužnosti i još dvoje u ruskom granatiranju ili drugim zločinima, a najmanje 14 kao borci u ukrajinskoj vojsci. Među 34 stradalih novinara u Ukrajini, bilo je osam stranih državljana.

Nakon Ukrajine, Meksiko je ove godine bio najopasnija zemlja sa 17 ubijenih novinara, što je najveći broj stradalih medijskih radnika od početka vijeka u toj zemlji.

U međuvremenu, Kina gdje su, kako se navodi, "cenzura i nadzor dostigli ekstremne nivoe", nastavlja biti najveći svjetski zatvor za novinare. RSF navodi da trenutno u toj zemlji 110 novinara boravi u pritvoru.

Iran, sa 47 zatvorenika, postao je treća država po broju pritvorenih novinara, samo mjesec dana nakon početka masovnih demonstracija u toj zemlji.

RSF je saopštio da nikada ranije nije vidio toliki broj novinarki u pritvoru. Trenutno ih je 78, što je rekordan porast od skoro 30 odsto u odnosu na 2021. godinu.

(Anadolija)

Možda će vas zanimati

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE