Nekoliko desetina anarhista je na antivladinim demonstracijama danas provalilo u jednu prodavnicu u predgrađu Atine, opustošilo je i podelilo hranu građanima. Vlada (olako) obećava brz dogovor sa EU posle referenduma.
Do incidenta je došlo u predgrađu Vironas, u istočnoj Atini, kad je oko 30 demonstranata ušlo u prodavnicu, uzelo hranu sa polica, a zatim u radnji i oko nje pobacalo pamflete, prenela je agencija AP.
Policija navodi da u incidentu niko nije povređen.
Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je Grcima da očekuje da dogovori novi sporazum o pomoći sa kreditorima 48 sati nakon nedeljnog referenduma i da problemi koje imaju zbog zatvorenih banaka "neće dugo trajati".
In EU, prvenstveno Nemačke, odgovoreno je da će pregovora verovatno biti, ali oni neće biti ni brzi ni jednostavni.
ŠTA TRAŽI CIPRAS
Cipras je u televizijskom obraćanju naciji posljednjeg dana kampanje uoči referenduma ponovo pozvao glasače da odbace "ucjene" o uslovima kreditora za pomoć Grčkoj.
Cipras izjavio je danas da jedini način da se grčki dug održi jeste da se smanji za 30 odsto, a uvede 20 godina grejs perioda.
Cipras je rekao da analiza Međunarodnog monetarnog fonda, u kojoj se navodi da grčki dug nije održiv, opravdava stav Vlade da odbaci ponuđeni paket pomoći poverilaca.
Cipras je za tv ANT1 rekao da su scene u Grčkoj, kao što su redovi ispred bankomata i penzioneri koji satima čekaju na penzije "neprijatne", ali je okrivio grčke partnere iz evrozone koji su prinudili Evropsku centralnu banku da zamrzne vitalno važno finansiranje banaka, javio je Rojters.
Grčke banke biće otvorene čim zvanična Atina postigne sporazum sa međunarodnim kreditorima, što će se, nadamo se, desiti ubrzo posle referenduma zakazanog za nedelju, rekao je prethodno zaRojters i ministar državne uprave Grčke i blizak saradnik premijera Aleksisa Ciprasa, Nikos Papas.
I ministar finansija Janis Varufakis rekao je da postoje "stoprocentne šanse" da će Atina postići dogovor sa međunarodnim kreditorima nakon referenduma u nedelju, preneo je BBC.
"Sporazum će biti postignut bez obzira da li će odgovor na referendumu biti 'da' ili 'ne' , rekao je Varufakis u intervjuu za BBC.
"Ako pobedi opcija 'da' to će biti loš sporazum, banke će biti otvorene uz loš sporazum. Ako pobedi 'ne' imaćemo drugi sporazum koji će biti održiv, u skladu sa predlozima koji su nam upućeni poslednjih nekoliko dana", kaže on.
On je oštro kritikovao politiku štednje primenjenu u Grčkoj tokom poslednjih pet godina i produžene pregovore sa kreditorima.
"Imamo veoma loš sistem upravljanja u Evropi. To nije način za rukovođenje monetarnom unijom. To je komedija, greške već pet godina, a Evropa se pretvara i produžava sve to", rekao je Varufakis za BBC.
Rezultat referenduma koji je za nedelju najavljen u Grčkoj o predlogu stranih kreditora prilično je neizvestan s obzirom na to da je broj Grka koji nameravaju da u nedelju zaokruže "da" gotovo izjednačen sa brojem glasača opredeljenih za "ne", mada su ovi prvi u blagoj prednosti, pokazuje najnovija anketa.