Sverna Koreja je saopštila danas da je izvela probu hidrogenske borbe, što još nije potvđeno, ali su usledile osude sa svih strana sveta, a očekuje se da će Savet bezbednosti UN kasnije danas održati tim povodom vanrednu sednicu.
Sastanak koji će biti održan iza zatvorenih vrata sazvale su UN i Japan.
Mediji ocenjuju da će ova proba, ukoliko bude potvrđena, predstavljati veliki korak napred u nastojanjima Pjongjanga da unapredi svoj ograničeni nukelarni arsenal.
PHOTO: S. Korean soldier watches TV showing image of N. Korean leader as N. Korea says it conducted H-bomb test https://t.co/giRSReyBEh
— The Associated Press (@AP) January 6, 2016
U televizijskom saopštenju se navodi da je Severna Koreja testirala čime je nuklearna moć zemlje podignuta na novi nivo i čime je obezbedeno oružje kojim zermlja može da se odbrani o d SAD i drugih neprijatelja, prenose svetske agencije.
U saopštenju se takođe navodi da je proba bila apsolutno uspešna a to je proslavljeno na ulicama Pjongjanga.
Na internetu se navodno pojavio snimak eksplozije bombe.
Na televiziji je prikazan snimak kopije naredbe koju je Kim potpisao 15. decembra, preneo je AFP.
"Neka nam 2016. godina počne... uz gromoglasni odjek naše prve eksplozije hidrogenske bombe, da ceo svet upre pogled u našu socijalističku, nuklearno naoružanu republiku i veliku Radničku partiju Koreje", napisao je Kim svojom rukom u poruci pored potpisa.
Severnokorejska televizija je prikazala i drugu naredbu, koja datira od 3. januara, a u kojoj je Kim potpisao svoje konačno odobrenje da test bude izveden 6. januara.
Agencije podsećaju da su Vašington i nuklearni eksperti izražavali skepsu kada je reč o ranijim severnokorejskim tvrdnjama da su izvedene probe hidrogenskih bombi, koje su mnogo jače i koje je mnogo teže napravitri od nukelarnih bombi.
Ako proba bude potvrđena to će biti veoma zabrinjavajući korak i dovešće najverovatnije do još oštrijih sankcija UN protiv Severne Koreje, navodi Rojters.
To će takođe dovesti do dodatnog pogoršanja odnosa te zemlje sa susedima u regionu.
Američki centar za geološka istraživanja uočio je zemljotres jačine 5,1 stepen, a jedna zvaničnik južnokorejske meteorološke stanice saopštio je da je zemljotres izazvan veštačkim putem, i da je njegov epicentar pedesetak kilometara severno od mesta Kildžu, gde se inače nalazi glavni cenar za nuklearne probe u Severnoj Koreji.
SVET: OZBILJNO KRŠENJE REZOLUCIJE UN
Evropska unija, Južna Koreja, Rusija, SAD... i Međunarodne agencija za atomsku energiju (IAEA) izrazile su danas protest povodom vesti iz Severne Koreje.
Visoka zvaničnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini izjavila je da bi nuklearna proba u Severnoj Koreji, ako bude potvrđena, predstavljala "ozbiljno kršenje međunarodnih obaveza" te zemlje da "ne proizvodi i ne testira nuklearno oružje".
U saopštenju Mogerinijeve se dodaje da su te obaveze utvrđene rezolucijama Saveta bezbednosti UN.
Takvi postupci Pjongjanga, prema njenim rečima, predstavljaju "pretnju miru i bezbednosti celog regiona severoistočne Azije".
Rusija je danas saopštila da je proba hidrogenske bombe Severne Koreje, ukoliko se potvrdi, "flagrantno kršenje" međunarodnog prava i rezolucija Saveta bezbednosti UN.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije je navelo i da nije potvrđeno da je Severna Koreja izvela nuklearnu probu.
"Sve zainteresovane strane se pozivaju da budu uzdržane i da ne preduzimaju akcije koje bi dovele do nekontrolisanog porasta tenzija na Severozapadu Azije", navodi se u tekstu. ;
Predsednica Južne Koreje Park Geun-hje okarakterisala je probu kao "veliku provokaciju i potez koji ugrožava živote ljudi i budućnost".
SAD su saopštile da je još rano da se potvrdi da he Pjongjang izvršio probu , ali su istovremeno poručile da će "odgovoriti na odgovarajući način na sve provokacije".
Bela kuća je saopštila da prati situaciju i vrši procene u saradnji sa partnerima u regionu.
Stejt departmernt je osudio svako kršenje rezolucija UN i pozvao Severnu Koreju da poštuje svoje obaveze.
Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg osudio je danas probu hidrogenske bombe Severne Koreje kao pretnju po međunarodnu bezbednost i pozvao Pjongjang da napusti svoj program nuklearnog naoružanja.
"Testiranje nuklearnog oružja koje je objavila Severna Koreja potkopava regionalnu i međunarodnu bezbednost i predstavlja jasno kršenje rezolucija Saveta bezbednosti UN", saopštio je Stoltenberg, a prenosi AFP.
Kako je istakao, Severna Koreja bi trebalo da napusti nuklearno naoružanje i postojeće nuklearne i balističke raketne programe "na potpun, proverljiv i nepovratan način, te da se uključi u verodostojne pregovore o denuklarizaciji".
Brojni svetski zvaničnici osudili su potez Pjonjanga, a najoštrije su reagovale zemlje u regionu - Južna Koreja, Japan, Kina, ali i SAD, Francuska, Rusija.
Direktor Međunarodne agencija za atomsku energiju (IAEA) Jukija Amano izjavio je da Severna Koreja testiranjem hidrogenske bombe prekršila rezolucije Saveta bezbednosti UN i pozvao Pjongjang da u potpunosti primeni sve rezolucije UN i IAEA.
Amano je rekao da je IAEA spremna da doprinese mirnom rešenju nuklearnog pitanja nastavkom provere nuklearnih aktivnosti u Severnoj Koreji, kada bude postignut politički sporazum uključenih strana.
Osude stižu i iz Francuske koja ističe da se radi o "kršenju rezolucija UN".
Kineska agencija Sinhua navela je da proba predstavlja udarac procesu denuklarizacije i upozorava da svi potezi koji ugrožavaju stabiulnost sveroistočne Azije nisu poželjni i mudri.
Japan je izrazio zvaničan protest Severnoj Koreji zbog testa.
"Proba koju je izvela Severna Koreja predstavlja snažnu pretnju bezbednosti naše nacije i mi to ne možemo tolerisati", upozorio je japanski premijer Šinzo Abe.
Šef Forin ofisa Filip Hamond takođe je izneo osude i naveo da se radi o ozbiljnom kršenju rezolucija UN.