• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zavod Dr Miroslav Zotović "ponovio se" za robota

Autor mondo.ba

Zavod za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović" u Banjaluci obogatio je opremu najnovijim robotom "Ortis Large", koji izrađuje ortopedska pomagala po visokim svjetskim standardima.

Ugrađeni robot je tek petnaesti u Evropi, a RS jedina u regionu posjeduje ovu tehnologiju. Najbliži sličan robot nalazi se u italijanskom gradu Bolonji.

"Ortis Large" radi pomoću kat/kam tehnologije koja se koristi pretežno u avionskoj i automobilskoj industriji. Skener laserski obrađuje podatke i u sekundi izbacuje 15 slika koje stvaraju 3D sliku, piše "Glas Srpske".

"Riječ je o tehnologiji koja uzima mjeru pomoću skenera i obrađuje podatke softverski. Obrađene podatke zatim unosimo u robot i on izrađuje model za ortopedsko pomagalo", kaže glavni ortopedski tehničar u Zavodu za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović" Miroslav Čađo.

Prema njegovim riječima, robot smanjuje vrijeme izrade modela i povećava procenat tačnosti. Kod uzimanja mjere gips metodom mogućnost greške je do 18 odsto, a tehnologijom skenera 0,02 odsto.

"Uzimanje mjere gipsanim metodom trajalo je 20, a skenerom dva-tri minuta. Za izradu dječijeg midera ranije je trebalo 22 časa, dok robotizovana linija to sve završi za četiri časa", kaže Čađo.

Istorijat

Na mjestu gdje se nalazi Zavod "Dr Miroslav Zotović" izrada ortopedskih pomagala obavlja se već punih 100 godina. "Na ovom mjestu se 1915. godine nalazila austrougarska ratna bolnica. Samostan Trapisti u to vrijeme je imao drvodjeljsku radionicu u kojoj su za pacijente bolnice pravili štapove i štake od drveta", kaže Miroslav Čađo i dodaje da se od tada na tom mjestu bez prestanka pod različitim imenima firmi prave ortopedska pomagala.

Nova i savremena tehnologija donosi veliko olakšanje i pacijentima.

"Prilikom uzimanja mjere mnoga djeca su ostajala bez svijesti, jer je potrebno čitav trup zaviti gipsom i sačekati da se stvrdne. Dok taj proces traje gips se grije, zbog čega dijete može kolabirati", priča Čađo.

Robot je kupljen od italijanske firme "Robotikom", a skener i softver koji obrađuju podatke od kanadskog "Voruma". Poslove na skeneru i robotu obavljaju dva tehničara koje su obučili italijanski i kanadski stručnjaci.

Ortopedski tehničar Predrag Stojanović kaže da su nabavili dva skenera i softvera u slučaju da posao moraju obavljati na terenu i da su prezadovoljni dosadašnjim iskustvom.

"Jedan par opreme je uvijek stacioniran u Zavodu, a drugi možemo odnijeti, na primjer u Trebinje, uzeti pacijentu mjeru, obraditi podatke i poslati nalog robotu putem interneta", kaže Stojanović i dodaje da dok stigne u Zavod model je već izrađen.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE