• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mostar: U 2015. preminulo desetoro djece

Autor mondo.ba

Od početka ove godine u Univerzitetskoj kliničkoj bolnici Mostar odnosno njegovom Odjeljenju za intenzivno liječenje i neonatologiju preminulo je desetero djece, dok su tri mališana preminula samo u ovom mjesecu.

Od ovoga broja kod sedmoro djece je pronađena bakterija, a kod četvoro djece je bila glavni uzročnik smrti, saopšteno je danas na pres konferenciji koja je održana u ovoj bolnici, prenosi Klix.ba.

"No, međutim ta bakterija Klebsiella pneumoniae nije jedini uzrok smrti. Sva ta djeca imaju i druge patologije koje dovode do konačnog tragičnog ishoda", kazala je pedijatrica i neonatologinja mostarske bolnice dr. Darinka Šumanović-Glamuzina.

Ona je istakla da nema neonatalne njege na svijetu koja nema Klebsiellu u uzorcima koji se uzimaju.

"Mi ne živimo u sterilnoj sredini, okruženi smo milionima bakterija i virusa. Kad će neko od nas od toga postati pacijent, to ne ovisi samo o uzročniku, već i o pacijentu i njegovoj odbrambenoj sposobnosti. Budući da mi liječimo djecu sa najmanjim imunitetom uopšte u ljudskoj populaciji, djecu rođenu ispod 37, a posebno ispod 32 sedmice, onda medij u kojem takva jedna bakterija, koja kod odrasle bakterije može biti normalan stanovnik, može izazvati katastrofu", istakla je Šumanović-Glamuzina.

Prema njenim riječima, u ovoj bolnici se u navedenom periodu liječilo 91 dijete.

U ovome mjesecu preminulo je troje i u sva tri slučaja glavni uzročnik smrti je bakterija Klebsiella pneumoniae.

Maja Ostojić, mikrobiolog i član povjerenstva za bolničke infekcije, istakla je danas je kako je bakterija Klebsiella Pneumoniae normalan stanovnik probavnog trakta, ali da, kad se nađe izvan tog sistema, može prouzrokovati razne infekcije.

''Najopasnija je kada prodre u krv te prouzrokuje sepsu, a najveći problem je taj što je otporna na antibiotike. Većina antibiotika na nju ne djeluje'', rekla je Ostojić.

Dodala je kako je povjerenstvo započelo sve mjere te je uzelo brisove površina i osoblju iako je istaknula kako uzimanje brisova s površina više nije praksa u svijetu.

''U svijetu je napušteno uzimanje brisova s površina jer se smatra da će teško s neke površine doći bakterija na pacijenta. Ali pošto smo mi još uvijek na Balkanu moramo uzeti brisove s površina kako bismo bili sigurni da nema na površinama tih bakterija. Uzimamo i brisove svim bebama i mamama koje uđu u neonatološki odjel'', rekla je Ostojić i dodala kako je poduzeta mjera i dezinfekcije cijelog odjela.

Federalna epidemiologinja Jelena Ravlija rekla je kako se kontroliraju bebe i one koje su pozitivne smještaju se odvojeno te kako se još uvijek ne razmišlja o zatvaranju odjela.

''Komisija nije mišljenja da se obustavi rad odjela, ali s obzirom na iskustva drugih zemalja, nije isključena ni ta opcija'', rekla je Ravlija.

Inače, juče su iz Univerzitetske kliničke bolnice Mostar potvrdili su da su na Kliničkom odjeljenju za intenzivno liječenje i neonatologiju ove bolnice registrovani epidemiološki povezani slučajevi bolničkih infekcija sa smrtnim ishodom, uzrokovanih bakterijom Klebsiella pneumonia.

U Mostaru se posljednjih dana pojavilo više informacijama o preminuloj djeci u Univerzitetskoj kliničkoj bolnici Mostar zbog kojih je javnost vidno uznemirena.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE