Uprkos upozorenjima o neispravnosti vode, proteklih dana sva kupališta u gradu bila su krcata. Ipak, kad se sve sumira i pored fabrika, najveći zagađivači ponosa Banjaluke, su upravo – njeni građani, tvrde u Gradskoj upravi.
Čim se iz gradskog jezgra spustite do rijeke Vrbas prvo što osjetite je jak smrad kanalizacije. Da Vrbas nije za kupanje jasno je i na prvi pogled. Na sve strane u vodi i duž obale, mulj, smeće, fekalije. Banjalučanka Mirna Vujanović, godinama se bavi raftingom, obožava Vrbas, ali apeluje na sve da zaobilaze zagađeno gradsko područje u širokom luku.
"Provodim stvarno jako puno vremena u prirodi i nikako ne preporučujem kupanje u gradskom dijelu da kažem tek gore iznad kanjona", kaže Vujanović za Alternativnu televiziju.
Uprkos upozorenjima o neispravnosti vode, proteklih dana sva kupališta u gradu bila su krcata. Ipak, kad se sve sumira i pored fabrika, najveći zagađivači ponosa Banjaluke, su upravo – njeni građani, tvrde u Gradskoj upravi. Analize konstantno pokazuju da je zagađenje uglavnom fekalnog porijekla.
Uzročnici zagađenja su građani koji koji otpadne vode ispuštaju direktno u Vrbas. Takođe uzročnik zagađenja vode su ona naselja gdje ne postoji izgrađen sistem kanalizacije.
"Međutim moram da kažem da i u onim dijelovima grada gdje je izgrađena javna kanalizacija ne postoji filteri koji vrše prečišćavanje tih otpadnih voda. Situacija u cijeloj Banjaluci je vrlo loša kada su u pitanju kolektori. Neki su dotrajali, nefunkcionalni. Postavljanje novih filtera iziskuje mnogo novca kojeg u gradskoj kasi za tu namjenu nema", kaže Vojin Marić ispred Gradske uprave.
Kako sada stvari stoje, Vrbas do kraja ljeta, sigurno neće biti za kupanje. Stoga nadležni ponovo apeluju na Banjalučane da izbjegavaju gradska kupališta i da osvježenje potraže na za sada jedinoj bezbjednoj plaži – Slap.