Sigurno ćemo na određeni period stopirati neke od postojećih programa, ali nećemo zatvoriti vrata za nove, rekao je rektor Univerziteta u Banjaluci, Radoslav Gajanin.
Gajanin u intervjuu za ''Glas Srpske'' kaže da je upisnu politiku potrebno što prije prilagoditi potrebama tržišta u Srpskoj, revidirati postojeće programe i smanjiti upisne kvote u 2019/2020 godini.
''Analiza je pokazala da je broj prijavljenih kandidata u prvom upisnom roku manji za oko 400 studenata u odnosu na prethodnu akademsku godinu, a broj primljenih kandidata manji je za oko 150. U prvom upisnom roku ostvarno je gotovo 50 odsto upisnih kvota, što je pokazatelj da nismo na adekvatan način planirali upisne kvote. Postoje studijski programi koji nisu ispunili ni 20 odsto plana. S druge strane imamo i one kao što je studijski program medicina na Medicinskom fakultetu koji će vjerovatno tražiti proširenje liste.
Na istom fakultetu na studijskim programima iz oblasti zdravstvenih nauka nisu popunjena ni sva mjesta na budžetu. Slično je i na Filozofskom fakultetu, gdje će studijski program psihologija vjerovatno tražiti proširenje liste, dok na istoriji i filozofiji mjesta ima i na budžetu. Zainteresovanost za Rudarski fakultet je jako mala, a znamo da rudarskih inženjera nema na evidenciji nezaposlenih jer njihovi studenti već na trećoj godini dobijaju posao'', kaže Gajanin.
Rektor objašnjava da mu je namjera da na svakom studijskom programu bude upisan dovoljan broj studenata za početak akademske godine, a Ministarstvo je propisalo da je 15 kandidata minimalan broj za organizovanje nastave na svim studijskim programima, a da će tamo, gdje taj broj bude manji, biti i trećeg upisnog roka.
Na pitanje da li slaba zainteresovanost za pojedine fakultete ugrožava njihov opsanak rektor odgovara:
''Ne bih rekao da će doći do gašenja pojedinih studijskih programa, ali možda određeni programi neće biti izvođeni u nekoj narednoj akademskoj godini. Na nekim fakultetima i sada postoje pauze od nekoliko godina na određenim studijskim programima''.
Rektor Gajanin dodaje da je potrebno prilagodini upisnu politiku potrebama privrede.
Zapošljavanje najboljih studenata
Jedan od zahtjeva studenata u novembru prošle godine bio je zapošljavanje 100 asistenata do kraja akademske godine, a Gajanin objašnjava da je sa resornim ministarstvom i Univerzitetom u Istočnom Sarajevu dogovoreno da oko 100 najboljih studenata uđe u akademsku zajednicu na oba univerziteta, te da je za 25 najboljih na UNIBL procedura završena, da su dobili ugovor o radu, a 15 će zasnovati radni odnos od 1. oktobra dok je za 15 asistenata konkurs u toku.