Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) odobrio je BiH trogodišnji prošireni aranžman prema pravilima proširenog aranžmana u iznosu od oko 553,3 miliona evra.
Odluka Izvršnog odbora omogućiće neposredno doznačavanje iznosa od oko 79,2 miliona evra, dok će ostatak sredstava biti raspoloživ u 11 anuiteta, zavisno od zaključivanja kvartalnih pregleda, saopšteno je iz Kancelarije MMF-a u BiH.
U saopštenju se navodi da je aranžman odobren kako bi podržao ekonomski reformski program BiH, odnosno on će podržati podsticanje ekonomskog potencijala i održavanje makroekonomske stabilnosti zemlje, te pomoći u jačanju jedinstvenog ekonomskog prostora.
Vršilac dužnosti predsjedavajućeg Odbora Tao Žang rekao je da je nakon globalne finansijske krize, oporavak ekonomije u BiH na dobrom putu, s rastom koji je u prošloj godini dostigao 3,2 odsto, uprkos fiskalnoj konsolidaciji.
"Međutim, približavanje prihoda nivou u naprednim evropskim državama i dalje zaostaje, a nezaposlenost, posebno među mladima, ostaje na veoma visokom nivou. Pred zemljom ostaju važni izazovi, u smislu poboljšanja poslovne klime, unapređenja fiskalne politike i očuvanja stabilnosti finansijskog sektora", istakao je Žang.
S ciljem postizanja bržeg ekonomskog rasta i otvaranja novih radnih mjesta, Žang smatra da će biti neophodno uložiti veće napore da bi se odlučno krenulo naprijed s programom strukturalnih reformi.
Prema njegovim riječima, nedavno usvajanje zakona o radu na entitetskom nivou je dobrodošlo, ali je potrebno ostvariti kontinuirani napredak s ciljem jačanja podsticanja za otvaranje novih radnih mjesta u privatnom sektoru, između ostalog, putem rješavanja problema veoma visokog poreskog opterećenja rada.
"Od presudnog značaja biće preusmjeravanje budžeta s ciljem postizanja fiskalne politike koja u većoj mjeri pogoduje ekonomskom rastu i to putem smanjenja tekuće potrošnje kako bi se otvorio prostor za prijeko potrebna ulaganja u infrastrukturu", naglasio je Žang.
On navodi da je primjerena opredijeljenost vlasti u BiH da smanje zaposlenost u javnom sektoru, te da će zajedno sa poboljšanim usmjeravanjem socijalnih davanja i predviđenim reformama penzionog sistema i sistema zdravstvene zaštite, ova opredijeljenost doprinijeti postepenom smanjenju duga u odnosu na bruto domaći proizvod.
Prema njegovim riječima, vlasti rade na pripremi sveobuhvatnih politika u finansijskom sektoru, koje imaju za cilj očuvanje stabilnosti finansijskog sektora i oživljavanje kreditne aktivnosti banaka.
Međutim, Žang ističe, od presudnog značaja biće pažljivo praćenje osjetljivosti banaka, uz istovremeno unapređenje efikasnosti supervizije banaka, između ostalog, putem bolje koordinacije i saradnje između regulatornih agencija.
"Program vlasti BiH koji je podržan u skladu sa pravilima proširenog aranžmana pruža značajnu priliku za suočavanje sa izazovima na održiv način, u očuvanju makroekonomske i spoljašnje stabilnosti. Takođe, omogućiće i finansijsku podršku drugih međunarodnih partnera", rekao je Žang nakon jučerašnje diskusije Odbora u Vašingtonu.