Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u posljednjih nedelju dana dva puta je javnost obavijestio da će od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića zatražiti da za briselski sto, uz pitanje Kosova i Metohije, na dnevni red stavi i RS.
"Nisam sa njim (Vučićem) o tome razgovarao, ali ću ga zamoliti da ne odvaja pitanje statusa Republike Srpske od pitanja Kosova“, rekao je Dodik prije nekoliko dana.
A onda je tokom vikenda to i ponovio.
"Od Vučića tražim da na dnevni red uz Kosovo stavi i Republiku Srpsku. Ja ga molim, moglo to proći u Briselu ili ne“, rekao je Dodik.
Ostala je nepoznanica da li je u međuvremenu sa Vučićem o tome razgovarao, ali je ovoga puta u prilog svom stavu naveo nekoliko konstatacija, piše "Sputnik".
Kosovo, za koje se prije samo nekoliko godina verovalo da je "gotova priča“, predsjednik Srbije je uspio da vrati na dnevni red, što je potvrdila i njemačka kancelarka Angela Merkel, ocjenom da Njemačka jeste priznala Kosovo, ali da se ništa ne može dogoditi bez dogovora Beograda i Prištine.
Srbija i Republika Srpska su postale značajniji faktori nego što su bile, a uz to, ovo je najbolji period saradnje Republike Srpske i Srbije, ocijenio je Dodik.
Drugim riječima, ima dovoljno razloga da vjeruje da je ovo pravi trenutak da i pitanje statusa RS bude otvoreno za međunarodnim stolom. Uostalom, Dodik je oktobra prošle godine, u intervjuu za „Dojče vele“, precizirao da na mapi Balkana, za 10 godina, RS i sjever Kosova i Metohije vidi kao dio Srbije.
On je tom prilikom rekao da radi na stvaranju političkog ambijenta koji je neophodan da to bude barem dijelom prihvaćeno i u okruženju i u Evropi. Posebno je tada ukazao na to da u slučaju nezavisnog Kosova, u slučaju da Beograd na to pristane, isto pravo mora da postoji i za Republiku Srpsku.
Nije to prvi put da se pitanja RS i Kosova i Metohije dovode u isti kontekst. Dragomir Anđelković je jedan od analitičara koji vjeruje da ima prostora za dogovor o teritorijalnoj podjeli Kosova, kao rješenju za budućnost, ukoliko se to pitanje veže za status Republike Srpske. I aktuelni šef diplomatije Srbije Ivica Dačić je kao lični prijedlog u avgustu prošle godine iznio ideju o razgraničenju.
Mišljenja o vezivanju sudbina RS i Kosova bilo je i među akterima u međunarodnoj zajednici. Tako je prije godinu dana bivši analitičar američke Nacionalne bezbjednosne agencije DŽon Šindler u „NJujork obzerveru“, listu čiji je vlasnik DŽared Kušner, zet i savjetnik predsjednika SAD Donalda Trampa, ocijenio da „Zapad mora da ispravi greške koje je napravio u jugoistočnoj Evropi, prije nego što to uradi Kremlj“.
Pošto je, kako je objasnio, "velika Albanija“ neizbežna, Republika Srpska treba da se pridruži Srbiji, kao što odavno želi. Budući da niko ne može razumno da objasni zašto se komunističke granice Srbije mogu mijenjati, a granice BiH ne mogu, NATO i EU treba da zaustave to licemjerje zbog kog Srbija samo dodatno prezire Zapad, obrazložio je Šindler.
Kompletan tekst kolega sa Sputnika pročitajte OVDJE.