Magistralni put Budva - Cetinje je zatvoren za saobraćaj od subote, kada je pokrenuto klizište na dijelu oko sela Markovići. Prvobitna trasa puta u nedjelju je bila pomjerena oko pet metara prema selu Mažići.
Zbog velike količine kiše koja je prethodne sedmice pala na crnogorskom primorju aktivirana su brojna klizišta. Najteža situacija je u selu Markovići, nedaleko od Budve, gdje je dio magistralnog puta Budva - Cetinje iskliznuo sa prvobitne trase više od 10 metara. Klizište u ovom selu i dalje je prijetnja za kuće koje se nalaze na tom području, javlja Anadolija.
Magistralni put Budva - Cetinje je zatvoren za saobraćaj od subote, kada je pokrenuto klizište na dijelu oko sela Markovići. Prvobitna trasa puta u nedjelju je bila pomjerena oko pet metara prema selu Mažići. Međutim, situacija se dodatno pogoršala tokom sedmice, kada je klizište ponovo aktivirano, tako da je magistralni put skliznuo deset metara. Trenutno je situacija, prema riječima nadležnih, mnogo bolja.
Iako su na pojedinim mjestima pukotine duboke više od pet metara, mještani sela Markovići primorani su da prolaze trasom nekadašnjeg puta.
Na terenu oko klizišta agažovana je mehanizacija, koja pokušava da osposobi stazu, kako bi mještani mogli nesmetano prolaziti.
Jedna od kuća je pomjerena iz temelja, dok su u opasnosti i ostale kuće na području iznad magistrale. Mještani danas nisu bili raspoložni da previše govore o situaciju u selu. Mnogi su žurili kako bi svoju djecu prenijeli preko kritičnog dijela puta. Stariji mještanin sela Markovići kratko je kazao za Anadolu Agency da se u selu osjećaju kao da je ratno stanje.
"Ovo što vidite ovdje, to nije ništa. Problem je cijelo brdo koje je prethodnih dana krenulo da se obrušava. Ne daj Bože da to krene. Ko zna šta bi bilo sa nama", kazao je stariji mještanin sela Markovići, koji je krenuo da svoju unuku odvede do škole prema Budvi.
Nakon što je put iskliznuo 10-ak metara u odnosu na trasu kakva je bila prije aktiviranja klizišta, za mnoge mještane ovog sela situacija je dodatno teža jer sada po blatu moraju pješačiti skoro stotinu metara. Jedan od mlađih stanovnika sela Markovići, Ivan, učenik je srednje škole u Budvi. Kaže da ga svako jutro otac autom odvede do mjesta gdje je put prekinut.
"Onda pješačim oko stotinu metara. Nakon toga, neko od drugova me sačeka sa druge strane oštećenog puta. Rizik je kretati se ovuda", kazao je Ivan.
Nadležne službe su na terenu, gdje se radi na preusmjeravanju potoka, koji je prijetio da nanese veliku štetu selu Mažići.
"Situacija u odnosu na jučer je mnogo bolja. Sinoć smo sa mašinama probili kanale, odvodili smo vodu koja je pravila najveći problem prema selu Mažićima. Tamo se natopila velika količina vode i vršio se pritisak, pa je postojala opasnost da se i tamo pokrene klizište. Međutim, sa građevinskim mašinama smo otvorili kanale, situacija je bolja. Trenutno radimo na pravljenju staze za pješake, jer je veliki broj ljudi koji idu na posao i koji imaju potrebu da idu prema Budvi. Staza će biti bezbjedna za putnike. Pomjeranja tla danas nema", kazao je za Anadolu Agency Zdravko Šljukić, načelnik Službe zaštite i spasavanja Budva.
Iako klizište miruje, i dalje postoji mogućnost da se ponovo pokrene. Međutim, Šljukić kaže
da ne očekuje da se stanje pogorša.
"Prema najavama koje smo dobili od Zavoda za hidrologiju i meteorologiju, narednih sedam dana se ne očekuju velike padavine, koje bi pogoršale trenutno stanje", istakao je Šljukić.
Magistralni put Cetinje - Budva jedan je od najprometnijih u Crnoj Gori, jer vodi prema obali. Prema najavama iz Direkcije za saobraćaj, očekuje se da će radovi na sanaciji potrajati nekoliko mjeseci. Do Budve je sada moguće doći preko tunela Sozina, Petrovačkim stranama, kao i preko Njeguša.