Sir iz EU, kao i ostali poljoprivredni proizvodi koji zbog embarga Rusiji nisu mogli na to tržište, našli su se u prodavnicama u Hrvatskoj, gde se prodaju po ceni nižoj čak i od proizvođačke cene u lokalu.
Za proizvodnju jednog kilograma sira "edamer", potrebno je devet litara mleka, za šta hrvatskim farmerima, uz otkupnu cenu od 2,55 kune po litru (podaci EK), treba platiti 23 kune (2,99 evra), piše "Večernji list".
Na evropskom tržištu se ne biraju sredstva kako bi se mlečni proizvodi, sirevi, puter i mleko velikih proizvođača iz EU plasirali negde drugde, od kako je uveden ruski embargo na poljoprivredne proizvode sa zapada i od aprila ukinute mlečne kvote, navodi list.
Prosečna cena litra mleka u EU je 2,36 kuna, što znači da bez troškova proizvodnje, radnika, distribucije i drugih troškova i gubitaka, samo za mleko koje je potrebno za kilogram "edamera" treba platiti 21 kunu, ali trgovinski lanci taj isti sir na takozvanim spotovima (berzama robe za kupovinu u kratkom roku) kupuju i za manje od 19 kuna po kilogramu, što je manje nego što je za njega plaćeno samo mleko.
Uz podatke da uvoz u 2014. godini u poređenju sa predpristupnom 2012. godinom, skočio čak 61 odsto, a da je ukupna proizvodnja mlečnih proizvoda u Hrvatskoj manja 17 odsto, "Večernji" ističe da domaći sir, koji ni na akcijama ne pada niže od 39 kuna, gubi trku s galopirajućim uvozom.
Prema podacima Kroacijastočara, u odnosu na pretpristupnu 2012, uvoz mleka i mlečnih proizvoda u Hrvatsku iz EU lani je gotovo udvostručen. Uvoz je količinski rastao sa 77,4 na 153,2 hiljade tona ili 98 odsto, a vrednosno sa 85,7 na 144,2 miiona evra, što je 68 odsto više.
Gotovo da je udvostručen i uvoz maslaca, sa 1,5 na 2,7 hiljada tona, a sireva sa 10,7 na 17,3 hiljade tona, odnosno sa 36 na 61 milion evra ili 470 miliona kuna.