Nekoliko hiljada građana protestovalo je večeras u centru Skoplja, treći dan zaredom, protiv odluke predsednika Makedonije Djorđa Ivanova da abolira političare protiv kojih se vode postupci.
Sa protesta u organizaciji više od 80 građanskih nevladinih organizacija, koje je podržala opozicija predvođena Socijaldemokratskim savezom Makedonije (SDSM), upućen je zahtev za ostavku Ivanova, odlaganje izbora zakazanih za 5. jun i formiranje ekspertske vlade koja će pripremiti fer i kredibilne izbore.
Protestu koji je održan ispred zgrade makedonskog parlamenta, prema nekim izveštačima, prisustvovali su i predsednik SDSM Zoran Zajev i članovi rukovodstva te stranke.
Centar Skoplja i ulice oko skupštine blokirale su jake policijske snage i policijska vozila sa vodenim topovima.
Nekoliko stotina metara dalje i večeras su se okupili simpatizeri vladajuće VMRO DPMNE Nikole Gruevskog, nezadovoljni, jer je Ivanov abolirao lidera najveće opozicione stranke Zorana Zajeva i bivšeg šefa kontraobaveštajne službe Zorana Veruševskog za koga smatraju da je Zajevu dostavio prisluškivane razgovore.
#Skopje: Protesters heading to HQ of ruling VMRO-DPMNE party https://t.co/9KCTfx00fW#протестирам#ProtestIvanovpic.twitter.com/dua4VF1B0I
— Balkan Insight (@BalkanInsight) April 14, 2016
Na kontraprotestu, koji je organizovao Građanski pokret za odbranu Makedonije, okupilo se više hiljada ljudi.
Veća grupa sa građanskih demonstracija ispred Skupštine pokušala je da se približi sedištu VMRO DPMNE, ali su ih jake policijske snage u tome sprečile i rasterale. Ne zna se da li ima povređenih, a jedan deo tih demonstranata je ipak ostao u blizini i u obližnim ulicama.
Prema izveštajima reportera, pristigao je veliki broj autobusa sa simpatizerima vladajuće strane iz unutrašnjosti. Nakon partijskih govora simpatizeri vladajuće stranke su se uputili pred sedište opozicionog SDSM, gde će, kako je rečeno mirno protestovati.
Politička kriza u Makedoniji, koja je zaoštrila podelu zemlje na dva tabora, počela je pre skoro dve godine kada SDSM nije priznao rezultate parlamentarnih izbora zbog čega je odbio da uđe u skupštinu, optužujući vladajuću VMRO DPMNE da je lažirala izbore.
U junu prošle godine četiri najveće stranke, uz posredovanje SAD i EU, postigle su Dogovor iz Pržina kojim je trebalo da se reši kriza, ali je njegovo sprovođenje sada u zastoju, uz međusobno optuživanje SDSM i VMRO DPMNE.
Kriza je dodatno zaoštrena odlukom predsednika Ivanova da abolira sve političare protiv kojih se vode postupci, uključujući i pokretače afere prisluškivanih razgovora.