Specijalci makedonskog MUP-a pretresli su kuću načelnika kumanovske policije Stojančeta Veličkovića kojeg Osnovno javno tužilaštvo, navodno, tereti za izborne neregularnosti, prenose makedonski mediji.
Prema navodima pojedinih medija, razlog sinoćnjeg upada policije u dom Veličkovića su izborne neregularnosti, odnosno podmićivanje - davanje drva za ogrev stanovnicima romske mahale u Kumanovu.
Drva za ogrev, međutim, donirala je nevladina organizacija "Romano pralipe" koja već godinama dijeli drva ovim porodicama u romskoj mahali, prenose mediji.
Policija se još nije oglasila o ovom slučaju.
Veličković je postao načelnik Policijske uprave u Kumanovu odlukom tehničkog ministra makedonskog MUP-a iz reda opozicije Olivera Spasovskog.
Nakon što su specijalci upali u njegov dom, grupa građana, pristalica opozicionog SDSM-a okupila se ispred njegove kuće i vozilima blokirala izlaz specijalaca tražeći razloge za akciju.
Veličković je okupljenim građanima poručio da je riječ o političkoj namještaljci i da iza cijele akcije stoje javni tužilac Marko Zvrlevski i direktor Biroa javne bezbjednosti Mitko Čavkov, budući da je kumanovska policija kojom rukovodi u nedjelju spriječila "izborni kriminal".
Opozicioni SDSM pobijedio je u Kumanovu na vanrednim parlamentarnim izborima koji su održani u nedjelju, 11. decembra.
Gradonačelnik Kumanova Zoran Damjanovski stao je u odbranu prvog čovjeka lokalne policije.
"Ovo je neviđeni bezobrazluk. U ovoj dramatičnoj situaciji u državi, kada još nemamo definisane konačne rezultate izbora, oni žele da siju strah i prijetnje. Obraćam se svim građanima da budu mirni i uzdržani", rekao je Damjanovski.
Na vanrednim parlamentarnim izborima u Makedoniji, prema prvim rezultatima DIK-a, pobijedio je VMRO-DPMNE koji je osvojio 51 mandat, dok je opozicioni SDSM osvojio 49 poslaničkih mandata.
"KUMANOVSKA GRUPA"
Posljednji put ovakva dramatična situacija u Kumanovu se odigrala u maju 2015. godine, kada je grupa Albanaca iz takozvane Kumanovske grupe, ušla u oružani sukob sa policijom u Divljem naselju. Na suđenju, koje još traje, Albanci su tvrdili da su politički iskorišćeni i da nisu nikakvi teroristi, mada neki nisu negirali da su učestvovali u puškaranju.