Triptih Fransisa Bejkona prodat je na aukciji kod Kristija za 26,3 miliona funti (35 miliona evra).
To je najviša cena postignuta za delo nekog posleratnog umetnika na evropskim aukcijama.
"Triptih 1974-77", prodat na aukciji održanoj u sredu kasno uveče u Londonu, umetnik je naslikao kao reakciju na samoubistva svog ljubavnika Džordža Dajera 1971. i najskuplja je slika koju je Kristi ikada prodao u Londonu, navode svetske agencije.
Bejkon je na tri platna naslikao nagog muškarca, zgrčenog tela na skoro pustoj plaži. Tamni suncobrani senče njegov oblik dok dve naizgled kobne figure posmatraju scenu.
Rekord za neko njegovo delo iznosi 26,6 miliona funti (35,6 miliona evra), koliko je plaćena "Studija za Inoćentija Desetog, 1962", na aukciji maja 2007. kod Sotbija u Njujorku. Fransis Bejkon, rođen u Dablinu 1909. umro je 1992. u Madridu, a smatra se jednim od najznačajnih britnaskih umetnika 20. veka.
(Beta/www.mtsmondo.com)