• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Japanska kuhinja vraća "staru slavu"

Japanska hrana uskoro će se možda naći na Uneskovoj listi nematerijalnog kulturnog nasljeđa čovječanstva.

Godinu dana nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi, vlada Japana odlučno radi na izgradnji povjerenja svijeta u japansku hranu.

Zvaničnici iz Tokija zatražiće od Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) da registruje "Vašoku: Tradicionalnu japansku kuhinju" kao nezaobilazan dio nematerijalnog nasljeđa čovječanstva.

Japanska kuhinja bogata je pirinčem, ribom i povrćem. Zahvaljujući raznovrsnim ukusima, varijacijama u pripremi i prilagođenosti promjenama godišnjih doba, veoma je cijenjena u svijetu.

Tradicionalnu japansku kuhinju karakteriše poštovanje prirode, a važan akcenat je stavljen na način serviranja jela, kao i na kvalitet sastojaka.

Japan mora da povrati povjerenje u japansku hranu, koje je uzdrmano glasinama koje su se pojavile poslije nuklearne nesreće u Fukušimi, saopštila je vlada.

Poslije nesreće, radioaktivne čestice pojavile su se u vazduhu i vodi i prekrile sve usjeve u blizini fabrike, zagadivši vodu. Japanska vlada ubrzo je povukla brojne proizvode iz prodaje, uključujući govedinu, mlijeko, pečurke i više vrsta povrća, a mnoge zemlje zabranile su uvoz hrane iz Japana.

Prijavljivanje za Uneskovu listu predstavlja simbol japanske rekonstrukcije poslije nesreće, saopštili su japanski zvaničnici.

Molba za registraciju će biti podnijeta do kraja marta, a odluka se očekuje krajem 2013. godine. Neke vrste tradicionalnog pozorišta i muzike, kao i francuska kuhinja uvršteni su na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasljeđa.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Dnevni horoskop

KUHINJA