Tri android aplikacije koje su kreirane u sklopu takmičenja "Otvorene ideje za Bosnu i Hercegovinu", a uz podršku Fondacija za nove komunikacije Dokukino u sklopu platforme zdravstvene zaštite u BiH, predstavljene su danas u Sarajevu.
Na pomenutom takmičenju prvo mjesto zauzeo je Praktični registar lijekova. Riječ je o aplikaciji pomoću koje se na najbrži način možete informisati o lijekovima.
"Cilj aplikacije je da ponudi spisak lijekova koji su dostupni u apotekama u Bosni i Hercegovini. Predstavlja praktičan način da dođu do lijeka koji žele i vide koji su to zamjenski lijekovi i vide dodatne informacije kao što su režimi izdavanja tog lijeka, te nudi uvid u esencijalne liste", kazao je za MONDO Mensur Mandžuka i dodao da aplikacija sadrži dio koji se bavi prevencijom najčešće prisutnih bolesti kod populacije u BiH.
On kaže da ljudi kada kupuju lijekove nisu upoznati o zamjenskim lijekovima.
"Mi smo upoznati samo sa zaštićenim nazivima lijekova i ne znamo da postoje lijekovi koji imaju isto djelovanje, ali su niže cijene. To je ta informacija koja se nudi doslovno uz dva klika unutar aplikacije", dodao je Mandžuka i dodao da se trenutno na aplikaciji nalazi oko 10% ukupnog broja lijekova koji se mogu naći na listi dozvoljenih lijekova u našoj zemlji.
Aplikacija je ABO Donor je aplikacija kojoj je svojevrsna mreža dobrovoljnih davalaca krvi, a u cilju rješavanja problema deficita krvi.
"Aplikacija je društveno-medicinska kojoj je cilj da riješi problem deficita krvi u zdravstvenom sistemu Bosne i Hercegovine. To je aplikacija s humanom vizijom i humanim ciljem, te predstavlja sponu između potencijalnih davalaca i zdravstvenih ustanova", kazala je a MONDO Delila Bajrić, jedna od kreatora ove aplikacije koja se razvija skoro godinu dana.
Izvor: MONDO/Samir CacanTrenutno aplikacija obuhvaća prostor Tuzlanskog kantona, a Bajrić je izrazila nadu da će se proširiti i na druge dijelove BiH. Ova aplikacija će predstavljati Bosnu i Hercegovinu na World Summit Awardu 2015.
Treća aplikacija koja je predstavljena je eZdravlje.
"Ova aplikacija u suštini ima dva segmenta. To su mogućnost korisniku da vodi monitoring o svom zdravlju, posjetama ljekaru, a pored toga aplikacija daje priliku korisnicima da daju povratne informacije o zdravstvenim ustanovama i zdravstvenom osoblju. Unutar aplikacije korisnik može da unosi terapije, zakazuje preglede i slično", kazao nam je jedan od idejnih tvoraca aplikacije Ahmed Prohić.
Izvor: MONDO/Samir CacanRiječ je o vrlo interesantnoj platformi koja bi, ukoliko ne bi bilo zloupotrebe iste, mogla dati dobru sliku o ljekarima u BiH. Ljekari bi se ocjenjivali sistemom zvjezdica, od 1 do 5, te bi korisnici bili u prilici da ostave komentar pohvale ili kritike za određenu ljekarsku instituciju. Aplikacija se trenutno razvija na prostoru Hercegovačko-neretvanskog kantona, ali se autori nadaju da će u skorijem vremenskom periodu pokriti cijelu državu.
Ove tri aplikacije, koje su odnijele pobjedu između 28 prijavljenih inovativnih ideja, za download bi trebale biti dostupne krajem mjeseca.