Slavlje Željezničara: Teška, ali potpuno zaslužena pobjeda nad Rudar Prijedorom (FOTO)

Držali su se "rudari" u prvom poluvremenu, ali su na kraju morali da čestitaju boljem rivalu.

zeljo Izvor: Promo/FK Željezničar/Damir Hajdarbašić

U pretposljednjem meču 5. kola m:tel Premijer lige BiH Željezničar je na "Grbavici" porazio Rudar Prijedor 2:0, teško, ali potpuno zasluženo, postigavši oba gola u drugom poluvremenu.

Strijelci za "plave" bili su Petar Bojo u 55. i Luka Juričić u 93. minutu.

ŽELJEZNIČAR - RUDAR PRIJEDOR 2:0 (0:0)
/Bojo 55, Juričić 90+3/

Tomislav Ivković konačno je dočekao debi na klupi Željezničara. Poslije niza problema sa papirologijom, hrvatski stručnjak tek u 5. kolu sjeo je na klupu "plavih", i to nakon tragedije u porodici.

Naime, Ivkoviću je preminula majka, ali nije želio da ostavi svoj tim, te je sjeo na klupu u duelu sa Prijedorčanima, dok će put Hrvatske krenuti poslije utakmice.

Visok presing domaćih viđen je u prvih pet minuta, ali prvu priliku, i to sjajnu, imali su gosti iz Prijedora.

Santos Rodrigez krenuo je u kontranapad, Vrhovac je skrenuo loptu i zamalo postigao autogol. Na njegovu sreću golman Željezničara Bender bio je na mjestu i uspio da odbrani.

Poslije 10-ak minuta zatišja, konačno šansa i za Sarajlije. Bojo je izveo korner, Juričić je zahvatio loptu, ali nedovoljno dobro da ugrozi gol "rudara".

Uslijedio je dug period bez uzbuđenja, a onda je Željezničar imao sjajnu šansu da povede.

Nevjerovatno šta je debitant Zdunić minut pred odlazak uspio da promaši. Sjajno ga je pronašao Subašić, koji je promašio nemoguće - sa svega pet metara nije uspio da pogodi gol i na odmor se otišlo s početnih 0:0.

Ofanzivno su Sarajije otvorile i drugo poluvrijeme, dva puta je Juričić pokušavao, ali golman Prijedorčana nije se dao iznenaditi.

A onda se trud isplatio u 55. minutu.

Deset minuta u nastavku bilo je potrebno fudbalerima Željezničara da povedu, a nakon lijepe akcije učinio je to Bojo. Šutirao je precizno i pogodio kroz noge Šćekića.

I poslije vodećeg gola, ponovo dvije šanse za Juričića, ali ostalo je 1:0. Razigrali su se domaći i bilo je samo pitanje vremena kada će postići i drugi gol. Branio je Šćekić sve što je mogao i najzaslužniji je što "rudari" na "Grbavici" nisu doživjeli ubjedljiviji poraz.

Konačno su do daha stigli i gosti. U 77. minutu rezervista Bilbija našao se u situaciji da izjednači, ali je njegov šut izblokirao Kosorić.

I kada se očekivao kraj susreta, Juričić je konačno pogodio. Promašio je najistureniji fudbaler Željezničara mnoštvo prilika, a onda je u trećem minutu nadoknade postavio konačnih 2:0.

ŽELJEZNIČAR: Bender, Malić, Kosorić, Vrhovac, Blažević, Bojo (84. Gasal), Subašić (82. Beća), Mujezinović, Mekić, Zdunić (59. Crnčević), Juričić. Trener: Tomislav Ivković.

RUDAR PRIJEDOR: Šćekić, Halilović (46. Bosnić), Sadiku (61. Burazor), Pekija, Pavlović, Santos, Mandić, Dojčinović (78. Marić), Zekanović, Jakupović (78. Sajak), Redžić (64. Bilbija). Trener: Nikica Milenković.