Vlade Divac objasnio je Hrvatima zašto je bilo potrebno da otrgne šahovnicu iz ruku provokatora 1990. godine.

Slaveći sa saigračima iz reprezentacije Jugoslavije pobjedu u finalu Svjetskog prvenstva 1990. godine u Buenos Ajresu, Vlade Divac uočio je na parketu jednog provokatora sa šahovnicom. Otrgao mu je zastavu da bi se slavilo samo sa jugoslovenskom, a taj potez mu u Hrvatskoj mnogi decenijama nisu oprostili, jer i danas ima onih koji ga zbog toga smatraju "četnikom".
U intervjuu za portal "Index" 2019. godine, slavni srpski košarkaš govorio je otvoreno i veoma pažljivo o tom svom gestu koji je napravio u osvit građanskog rata u Jugoslaviji.
"Uvijek je bolje nešto pogledati svojim očima nego mišljenje kreirati na temelju onoga što ljudi pričaju. Fascinantno mi je da se i nakon skoro 30 godina ta priča povlači i uvijek čujem nešto novo, da sam napravio ovo, da sam napravio ono. Tada je postojala Jugoslavija i u tom trenutku na parketu nisu bile potrebne nikakve druge zastave. Toj zastavi, koja se pojavila na parketu, tu nije bilo mjesto", rekao je Divac.
Jugoslavija je u tom finalu u Argentini pobijedila Sovjetski Savez. Selektor je bio Dušan Duda Ivković, MVP turnira bio je Toni Kukoč, tim su činili asovi iz skoro svih različitih jugoslovenskih republika - Dražen Petrović, Velimir Perasović, Zoran Čutura, Arijan Komazec iz Hrvatske, Žarko Paspalj iz Crne Gore, Željko Obradović, Vlade Divac, Zoran Jovanović, Radisav Ćurčić iz Srbije, Jure Zdovc iz Slovenije, Zoran Savić iz Bosne i Hercegovine...
Divčev gest na kraju finala je na kraju obilježio taj uspeh do te mjere da se decenijama manje pričalo o svemu drugom, pa i o samom uspjehu blistave generacije pod vođstvom Dude Ivkovića.
Divac je u razgovoru za hrvatske medije naglasio da to nije bila hrvatska zastava.
"Ta zastava nije bila hrvatska. Barem nije imala obilježja kakva je imala službena hrvatska zastava u to vrijeme. Ponavljam, Jugoslavija je postala prvak svijeta, mi smo tada igrali za tu zemlju i nijedna zastava osim jugoslovenske u tom trenutku ne bi imala šta da traži na parketu. Mislim da sam bio jasan", kazao je Divac.
Na zastavi koju je Divac oteo provokatoru bilo je prvo bijelo polje, a to je zastava koja je korišćena za vrijeme marionetske Nezavisne države Hrvatske tokom Drugog svjetskog rata.
Pogledajte taj Divčev gest:
"1995? Tužno, baš tužno"
Priznao je u istom intervjuu jedan od najvećih srpskih košarkaša ikad i kako se osjećao 1995. godine u Atini, kada se prvi put sreo sa bivšim saigračima iz reprezentacije u situaciji u kojoj su bili na suprotnim stranama. Tog ljeta je SR Jugoslavija postala prvak Evrope, a Hrvati su bili treći i 30 godina kasnije nisu se popeli na podijum.
"Tužno, ali baš tužno. Susretneš se s ljudima koji su bili dio tvog života, s kojima si odrastao, koji su ti bili prijatelji, a onda se praktično jedva pozdravite. Ne znam jesu li se neki moji saigrači družili s Hrvatima na tom turniru u Atini, ja nisam. Bio sam fokusiran samo na to da osvojimo evropsko zlato", kazao je Vlade Divac.
Kako danas gleda na silazak Hrvata sa postolja prije himnu "Hej Sloveni?" Drugačije nego te 1995. godine.
"Onda sam gledao na taj potez kao na izraz velikog nepoštovanja i za mene je to bio veliki skandal. Danas mišljenje nisam promijenio, ali ipak donekle mogu razumjeti zašto su to napravili. Ko god da je donio tu odluku, pogriješio je", izjavio je Divac.
"Mi smo zadržali Ex-Yu sistem, Hrvatska otišla svojim putem"
Tim silaskom počelo je "atinsko prokletstvo", koje i danas prati hrvatsku reprezentaciju dok prolazi kroz jako težak period i sada je u situaciji da se nije ni kvalifikovala za Evropsko prvenstvo 2025, jer ju je izbacila Bosna i Hercegovina pobjedom u Sarajevu.
Govorio je zato legendarni NBA as i o razlozima zbog kojih su Srbi sačuvali svoju košarkašku reprezentaciju uspješnom, a Hrvati nisu uspjeli da naprave uspjehe.
"Nakon raspada Jugoslavije mi smo imali niz sjajnih trenera koji su zadržali sistem iz bivše nam države, kult reprezentacije bio je neokrznut, a Hrvatska je otišla nekim svojim putem. Hrvati su talentovan narod za sport, ali nije sve u talentu. Kad dođete na svjetska i evropska prvenstva ili olimpijske igre, onda taj talenat i profesionalnost morate pokazati na terenu", dodao je Divac.