Novak Đoković je spremio sva moguća sredstva kako bi se obračunao sa ATP organizacijom i pomogao da tenis "živi". To nisu smjeli Federer i Nadal.
Novak Đoković osvojio je sve što se može osvojiti u tenisu. Kada se jednog dana povuče - uradiće to kao najveći u istoriji ovog sporta - međutim, i dalje osjeća da je "dužan" sportu u koji se zaljubio od malena i koji mu je toliko toga dao. Zato je odlučio da se obračuna sa "onima na vrhu", zbog kojih smatra da sport stagnira (ako ne i regresira) i da jednog dana kada njega ne bude više u njemu, nove generacije neće moći da uživaju.
Zato je još prije nekoliko godina Novak Đoković osnovao sindikat tenisera (PTPA) koji se prije svega zalaže da slabije rangirani teniseri mogu da žive od ovog sporta, da najveći "kolač" od turnirske zarade pripada igračima, a ne turnirima, dok je pred početak mastersa u Šangaju čak angažovao i advokate da "raskrsti" sa ATP.
Njegova najava je odjeknula tako da su se i engleski mediji, konkretno britanski "Telegraf", uključili u praćenje čitavog slučaja koji bi mogao da izazove tektonske promjene u tenisu. Engleski novinar Sajmon Brigs, inače dugogodišnji kritičar lika i djela Novaka Đokovića, stao je u njegovu odbranu autorskim tekstom: "Tenis je u stanju paralize i Novak Đoković može da mu donese 'udarac' koji mu je hitno potreban".
U tom tekstu, između ostalog, navodi se da bi Đokovićev posljednji poklon tenisu mogla da bude njegova organizacija PTPA koja je spremna da "zatrese" sport, iako Nole - uz bogatstvo koje ima na završetku karijere (zovu ga multimilioner u tekstu) - ne mora "prstom da mrdne" i može da se povuče bez griže savjesti.
Izvor: HECTOR RETAMAL / AFP / ProfimediaTako su uostalom uradili Rafael Nadal i Rodžer Federer, koji su uvijek išli uz dlaku "glavešinama" iz ATP, dok je Novak Đoković ipak želio da mijenja stvari i nije prihvatao da tenis propada. Jedini je koji je htio i smio da se uhvati u koštac sa problemima zbog kojih bi tenis mogao da postane potpuno irelevantan u godinama koje dolaze, pošto bi svi oni slabije rangirani mogli da odustanu od sporta jer ekonomski nije isplativ za njih.
"U sumrak svoje igračke karijere, Đokovićev posljednji poklon tenisu mogao bi da leži u njegovoj PTPA koja se sprema da pravnim putem izazove ATP. Potrebna je hitno neka vrsta udarca, pošto je tenis u stanju paralize. Čujemo svake godine iste pritužbe, zaraćene strane, nedostatak vizije i kratkoročno upravljanje...", navodi se uz tekstu u kome su autori konsultovali i Novakovog prijatelja i direktora PTPA - Ahmada Nasara.
"Sistem je toliko protiv igrača, navijača, medija, drugih komercijalnih partnera... Zato tražimo desetogodišnji plan jer tenis mora da se obnovi i niko nema odgovor šta dalje", objasnio je on.
Izvor: MN PRESSAutor teksta podsjeća da je među sto najplaćenijih sportista svijeta iz prošle godine čak 10 bilo iz golfa, dok su iz tenisa tu bila tek dvojica - Alkaraz i Đoković. To je neobično kada se zna da sva četiri grend slema u tenisu zarađuju više nego bilo koji golf turnir, što će reći da većinu tog novca ne dobijaju sami igrači.
Takođe, podsjeća se da je Nadal pokušao da se "bori protiv sistema" 2012. godine kada ga je "sabotirao" Federer i nije dozvolio da se skrati teniska sezona, vjerovatno jer je imao podršku iz ATP - i istovremeno jer je računao da tako ima veće šanse da sruši Španca. Dobro je poznato da je i Đoković bio nezadovoljan Savjetom igrača ATP iz koga je istupio jer nije mogao da se bori više, shvativši da ne može da obezbijedi više novca svojim kolegama, pa je zato pokrenuo PTPA prije nekoliko godina. Zbog toga je bio pod velikim pritiskom (i dalje je), ali je ovo njegovo "vraćanje" tenisu - to će se pamtiti.
Pratite sve sportske vijesti na jednom mjestu, budite dio Mondo sportske zajednice na Viberu!