Nedavne poplave u Banjaluci uticale su na vodostaj i čistoću Vrbasa, međutim građanima to izgleda ne smeta, jer je svakim danom sve više onih koji osim sunčanja, dolaze i da se osvježe u rijeci.
Izvor: MONDO/arhiva
Banjalučanin Bojan Milanović kupa se na plaži kod Zelenog mosta. Kaže da je voda još uvijek prohladna, ali da nema ništa ljepše nego na ovim vrućinama rashladiti se u rijeci.
"Vrbas je inače hladnija rijeka, ali mi rođeni Banjalučani već smo se, što bi se reklo, prekalili, pa nam je voda ugodna. Preko dana na plaži bude dosta ljudi koji dolaze samo da se sunčaju, a mi hrabriji ipak se i kupamo u Vrbasu. Iskreno nisam ni razmišljao o zagađenosti vode. Posljednjih godina stalno se nešto priča, te ispravna, te nije ispravna, ko bi to upratio. Za mojih 30 godina još mi ništa nije bilo, a svako ljeto provodim na Vrbasu, pa valjda neće ni ove godine. Uvijek sam pre za rijeku koja otiče, nego za bazene za koje smatram da su leglo svih mogućih bakterija", kaže Milanović.
Kada je riječ o bazenima u gradu, u Vodenom parku "Akvana" sezona je zvanično otvorena prije šest dana i od tada do danas kroz kompleks Vodenog parka prošlo je oko 3.000 ljudi.
"Dnevni prosjek kupača je između 500 i 700 ljudi, što je malo za kapacitet Vodenog parka, koji može da primi oko 1.200 ljudi. Kupači su uglavnom djeca od 10 do 18 godina. Mi očekujemo da će narednih dana broj posjetilaca da se poveća, naročito jer uskoro završava i škola. Mi smo prodali 400 predsezonskih ulaznica za učenike i 150 za građanstvo. To jeste manje u odnosu na prošlu sezonu, ali sve to povezujemo i sa poplavama koje su nedavno zadesile Banjaluku. U svakom slučaju očekujemo da će sa većim temperaturama i stabilnijim vremenskim prilikama i broj posjetilaca porasti", kaže portparol "Akvane" Borivoje Jevđenić.
Inspektori grada Banjaluke obišli su gradska kupališta i bazene kako bi se uzorkovala voda i utvrdio njen kvalitet, međutim, kako kažu, voda u rijeci još uvijek nije za uzorkovanje.
"Kada su bazeni u pitanju analiza vode pokazala je ispravnost i građani mogu da se kupaju na bazenima. Sa Vrbasom je situacija malo drugačija, jer voda treba da se iščisti da bi se uzeo uzorak i odnio na analizu. Dakle, voda još uvijek nije za uzorkovanje, i samim tim ne možemo reći da li je ispravna, ali čim se Vrbas iščisti inspektori će izvršiti uzorkovanje, nakon čega će se znati da li je voda ispravna za kupanje ili ne", kaže portparol Gradske uprave Milenko Šajić.
Zdravstvena inspekcija grada Banjaluke 27. juna prošle godine je uzela uzorke vode na pet mjesta na reci Vrbas i dva na Vrbanji, radi ispitivanja mikrobiološke ispravnosti. Tada je utvrđeno da voda na kupalištima kod Zelenog mosta i u Ulici Save Kovačevića na Vrbasu, kao i na kupalištima Zeleni vir i Žuti most na Vrbanji nije za kupanje pošto je mikrobiološki neispravna.
Pretprošle godine voda je neispravna bila na plažama Abacija, Zelena, Dajak klub, Kajak-kanu klub u Boriku, Slap i Sitari na reci Vrbas, te na plažama Zeleni vir i Žuti most na reci Vrbanji, piše Press RS.