• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Holandija preuzela istragu,tela žrtava stižu sutra

Autor mondo.rs

Ukrajina je prepustila Holandiji vodeću ulogu u istrazi uzroka pada malezijskog aviona. Prva tela žrtava avionske nesreće u Ukrajini stići će u Holandiju sutra.

Ukrajina je prepustila Holandiji vodeću ulogu u istrazi uzroka pada malezijskog aviona, izjavio je danas holandski premijer Mark Rute i naveo da će prva tela žrtava avionske nesreće na istoku Ukrajine stići u Holandiju sutra.

Identifikacija ostataka mogla bi, prema njegovim rečima, potrajati nekoliko nedelja ili meseci.

S mesta pada aviona na području koje kontrolišu proruske snage jutros je oko 200 tela prebačeno vozom-hladnjačom u Harkov, gde će ih preuzeti članovi holandskog koordinacionog centra, a potom će sutra prva tela biti transportovana avionom u Ajndhoven, u južnoj Holandiji, rekao je Rute.

U padu aviona prošle sedmice poginulo je svih 298 putnika i članova posade. Većina putnika - 193 - bili su državljani Holandije.

Holandski premijer rano jutros razgovarao je telefonom s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom o međunarodnoj istrazi pada aviona "Malezija erlajnsa", koji je iz Amstedama leteo za Kuala Lumpur.

Rute i Putin su se založili za hitan i bezuslovan prekid vatre na mestu nesreće kako bi se stručnjacima Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO), koja vodi istragu, omogućio neometan i potpun pristup.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova poručilo je, u međuvremenu, da je Moskva spremna da u potpunosti da sarađuje u međunarodnoj istrazi o obaranju letelice i da pruži sveobuhvatnu pomoć, uključujući obezbeđenje adekvatnih stučnjaka.

Rusija je sinoć podržala rezoluciju Saveta bezbednosti UN, kojom je jednoglasno osuđeno obaranje malezijskog putničkog aviona, i zatražila da naoružane grupe u toj zemlji dozvole "bezbedan, potpun i neograničen pristup" mestu nesreće.

Proruski separatisti su najavili prekid vatre u radijusu od 10 kilometara oko mesta pada aviona, kako bi se međunarodnim istražiteljima omogućio bezbedan pristup, a predsednik Ukrajine Petro Porošenko naredio je vojsci da obustavi vojnu akciju u prečniku od oko 40 kilometara od mesta nesreće.

Ambasadorka Rusije u Maleziji Ljudmila Vorobjeva ocenila je da istragu treba da predvodi ICAO, a ne Ukrajina, i dodala da proruske snage na istoku Ukrajine nemaju poverenja u vladu u Kijevu i zato nisu bili voljni da im predaju bilo kakve dokaze o nesreći, uključujući crne kutije.

Povezane vesti

Vođa proruskih aktivista Aleksandar Borodaj predao je rano jutros malezijskim stručnjacima crne kutije, a premijer Malezije Nadžib Razak rekao je da su dve crne kutije "izgleda u dobrom stanju" i da će biti zadržane u Maleziji sve dok ne bude formiran međunarodni tim istražitelja.

Australijski premijer Toni Ebot ocenio je, u međuvremenu, da su dokazi na mestu pada letelice "kontaminirani" i "manipulisani" u ogromnim razmerama, što, kako je kazao, upućuje na "zataškavanje".

"Ljudi su šetali po mestu nesreće od početka i nismo videli samo pojedince kako nasumično lutaju i skupljaju ostatke, već i tešku mašineriju. Na najnovijim snimcima, mesto nesreće više lični na gradilište. To je neprihvatljivo", rekao je Ebot, čija je vlada sačinila predlog rezolucije usvojene u SB UN.

Crne kutije idu u Britaniju

Britanske vlasti prihvatile su da obave analizu podataka iz crnih kutija malezijskog aviona, saopštio je britanski premijer Dejvid Kameron. "Prihvatili smo zahev Holandije da britanski stručnjaci za avionske nesreće dešifruju podatke iz crnih kutija aviona MH17 u okviru međunarodne istrage", naveo je Kameron na svom "Twitter" nalogu. Prethodno je na zvaničnom sajtu ukrajinske vlade objavljeno da holandski stručnjaci planiraju da crne kutije, koje se trenutno nalaze kod malezijskih stručnjaka, predaju Velikoj Britaniji radi dešifrovanja.

 Ispred ambasade Rusije u Kuala Lumpuru jutros je protestovalo stotinak demonstranata, mašući transparentima i tražeći pravdu za žrtve pada aviona. Proteste su organizovali mladi iz najveće malezijske političke stranke, UMNO.

U Briselu, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton pozvala je Rusiju da obezbedi da proruske snage u Ukrajini sarađuju sa posmatračima i istražiteljima posle rušenja malezijskog aviona.

Ona je, takođe, izjavila da EU odlučno zahteva da se omogući odgovarajući pristup mestu nesreće i naglasila da istraga mora da se sprovede.

Šefovi diplomatija EU sastali su se u Briselu kako bi odlučili da li će proširiti sankcije Rusiji ako Putin ne smanji podršku proruskim snagama u Ukrajini.

Dvadesetosmočlani blok je već uveo sancije nekim Putinovim saveznicima, ali sada, posle obaranja aviona, najverovatnije raketom zemlja-vazduh, razmatra šire mere.

Britanski premijer Dejvid Kameron juče je izjavio da je EU spremna da pooštri sankcije Moskvi i nagovestio da bi na meti mogli da se nađu čitavi sektori ekonomije, uključujući industrijske proizvode koji bi eventualno mogli da se upotrebe u vojne svrhe.

Rute je danas izjavio da se stav Evrope prema Rusiji fundamentalno promenio posle obaranja malezijskog putničkog aviona i poručio da EU mora da izvrši pritisak na Moskvu da uradi više kako bi došao kraj sukobima na istoku Ukrajine.

Rojters je javio, pozivajući se na diplomatske izvore, da je Međunarodni komitet Crvenog krsta izradio poverljivu pravnu procenu prema kojoj je Ukrajina zvanično u ratu, što otvara vrata za moguće podizanje optužnica za ratne zločine, uključujući i optužnicu za rušenje aviona.

 Avion "Malezija erlajnsa" koji je leteo na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur srušio se u četvrtak na teritoriji Ukrajine nedaleko od granice sa Rusijom, a veruje se da je oboren raketom, pri čemu je poginulo svih 298 putnika i članova posade, među kojima 192 holandska državljanina i jedan holandsko-američki.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE