Avionska bomba koja je pronađena kog Gradskog mosta u Banjaluci datira iz Drugog svjetskog rata i proizvedena je u Engleskoj, poručuju iz Civilne zaštite i navode da je u toku izrada plana za izmještanje, transport i uništavanje bombe.
Neeksplodirana avio-bomba iz Drugog svjetskog rata pronađena je u koritu rijeke Vrbas, ispod Gradskog mosta u Banjaluci, saopšteno je danas iz Uprave civilne zaštite Republike Srpske.
Tim "A" za pronalaženje i uklanjanje neeksplodiranih ubojnih sredstava Republičke uprave civilne zaštite, utvrdio je da je riječ o avio-bombi engleske proizvodnje.
U toku je izrada plana za izmještanje, transport i uništavanje avio-bombe, dodaje se u saoptšenju.
Nakon ispunjavanja svih bezbjednosnih uslova, planirano je vađenje avio-bombe iz korita Vrbasa, njeno uklanjanje i neutralisanje.
Banjalučki mediji prenijeli su da pronađena bomba sije strah među kupačima i dajakašima.
Banjalučanin Aljoša Dimitrijević je rekao za "Glas Srpske" da je bombu primijetio prije nekoliko dana dok je vozio dajak ispod Gradskog mosta.
"Nije mi bilo svejedno kada sam uočio bombu. Odmah sam pozvao policiju i nadam se da će uskoro biti uklonjena. Tim dijelom rijeke cirkuliše veliki broj kupača i dajakaša, koji treba da budu na oprezu. Nisam siguran da je do sada tu bila i sumnjam da ju je voda donijela nedaleko od Gradskog mosta, kuda često vozim dajak", rekao je Dimitrijević.
Iz Odsjeka za poslove Civilne zaštite kažu da su upoznati sa ovim slučajem i da su ronilačke ekipe u petak snimile bombu, da bi eksperti utvrdili o kojoj vrsti naprave je riječ i na koji način je moguće njeno uklanjanje.
"Nakon toga, Tim za uklanjanje neeksplodiranih ubojitih sredstava, koji u svom sastavu nema ronioce i ne može ukloniti bombu u vodi, dobiće pomoć ronilaca iz jedinice Civilne zaštite grada i Ronilačkog kluba "BUK", te bezbjedno ukloniti bombu. Komplikovan je to proces koji zahtijeva obezbjeđenje policije, zatvaranje saobraćaja, uklanjanje kupača, ribara i svega što može biti ugroženo u toku ove akcije", objasnili su u ovom odsjeku.
Naglasili su da se tačan broj eksplozivnih naprava u koritima rijeka ne zna.
"Ove godine su uklonjene četiri minobacačke i tromblonske mine iz rijeke Vrbas i nekoliko sa obala Vrbasa i Vrbanje. Bombe i oružje u rijeke bacaju neodgovorni građani ili su zaostale iz proteklih ratova. Riječni tok ih nosi i nemoguće je predvidjeti kada i gdje će biti pronađene", rekli su u ovom odsjeku.
Oni su apelovali na građane da budu savjesni i da ne bacaju bilo kakve vrste minsko-eksplozivnih sredstava u rijeke, niti da ih odlažu na njihove obale, jer time dovode svoje sugrađane u opasnost.