• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MONDO kuhinja: Svijet začina (Drugi dio)

Autor mondo.ba

Kuvar Predrag Tošić nam donosi nastavak priče o začinima, a ovaj put predstavlja i recept za biber šniclu (pepper steak).

 MONDO kuhinja Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba


U prošlosti, začini su nekima predstavljali put u raj, drugima u propast, bili su jaki simboli bogatstva i moći, a želja za njihovim posjedovanjem tjerala je istraživače na put oko svijeta i razbojništvo.

Mi danas imamo sreće, ne trebamo otputovati na drugi kraj svijeta niti trebamo nekoga zarobiti, dovoljno je da odemo do prodavnice i kupimo neki od začina po našoj želji. Opet ću spomenuti Kotanyi, jednostavan izbor za vrhunski kvalitet začina.

Mnogi kažu, lako je poznavaocima tih čudesnih materija u malim bočicama i kesicama. Iskreno, ni mi kuvari nismo sveznalice, istražujemo, učimo, probavamo nove recepte, otkrivamo nove ukuse i uvijek se iznova divimo širokom spektru začina koji nas mame iz dana u dan.

Toliko je recepata pred nama, toliko novih okusa i začina , toliko egzotičnih priča. Ipak, ovaj recept posvetićemo začinu na koji ste navikli, prije nego vas iznenadim nekom kurkumom ili zvjezdastim anisom.

Prije recepta priča o biberu.

Biber je već vijekovima kralj začina. Jedan je od najstarijih poznatih začina u ljudskoj ishrani. Proizvodnja i prodaja bibera predstavlja četvrtinu svjetske trgovine začinima.

Najveći proizvođači bibera su Vijetnam, Indija i Brazil, ali Vijetnam zadnjih godina preuzima monopol i diktira cijenu bibera na svjetskom nivou, što je uslovilo I povećanje cijene ovog začina.Kao začin, upotrebljava se plod biljke, koji je u obliku malih zrna. Najčešće se koristi sitno mljeven, ali i u zrnu. Upotrebljava se za sosove, marinade i uopšte za poboljšanje okusa u svim slanim jelima.

U biber (piper nigrum) spadaju samo crni, bijeli i zeleni biber.

Crni biber je proizvod dobijen od zrelih fermentiranih bobica koje se suše na suncu. Bijeli biber je crni biber koji se namače desetak dana i zatim se crna opna oguli te ostane bijelo zrno.Zeleni biber su zrna koja se beru još nezrela, nakon čega se blanširaju ili mariniraju da ne potamne. Najčešće se prodaju u salamuri a mogu se pronaći i sušena zrna zelenog bibera.

Pored mnogih sjajnih karakteristika, poneka i mana se veže uz ovu čudesnu biljku. U toku žetve,
na svježa zrna bibera vrlo lako dospjeva salmonela. Higijenski uslovi u zemljama koje ga najviše proizvode dodatno povećavaju mogućnost zaraze. Takođe, biber se suši na otvorenom, a u tim
krajevima najveći prenosnici salmonele na biljke su zmije. Iz ovih razloga, potrebno je zrna bibera podvrgnuti parnoj sterilizaciji na temperaturi od 130oC.

Da li ste znali:

- da crveni biber koji se nalazi u mješavini bibera, i za koji često ljudi smatraju da je još jedna vrsta bibera uopšte ne pripada porodici piper nigrum? Potiče iz Brazila i Perua i nema ljutinu kao biber a ukus mu je sličan borovnici i klekovim bobicama, a u mješavinu bibera (zeleni, bijeli i crni) se dodaje samo radi atraktivne, crvene boje.

- da se vino prije miješalo sa biberom, đumbirom, cimetom i drugim začinima?

- da se u svijetu godišnje na začinjavanje jela potroši čak 200 miliona kilograma bibera?

Uzmite mlin za biber, stavite kecelju oko struka i krenite ka tronu svake kuće, vašoj kuhinji.

Vrijeme je da zabiberimo!



Biber šnicla (ili kako stranci kažu Pepper steak)

Potrebne namirnice za 1 osobu :

- Ramstek ili biftek ( junetina ) 0,22 kg

- Fond ( supa ) 0,1 lit

- Wochester sos 0,02 lit

- Vrhnje za kuhanje 0,1 lit

- Zeleni biber iz salamure 0,01 kg

- Šareni biber Kotanyi po želji

- Morska so po želji

Jednostavne namirnice za savršeno jelo. Šnicla ili steak treba biti debljine oko 2 cm, dobro začinjena sa obe strane (za to koristite svježe mljeveni biber i morsku so). Zagrijati tavu i staviti šniclu da se prži (ako imate kvalitetnu tavu onda vam ne treba ulje). Da bi se šnicla ravnomjerno pekla ka unutrašnjosti (tj. sredini) potrebno je okretati je što češće. Nakon nakoliko minuta šnicla treba dobiti lijepu boju (vrijeme prženja šnicle: manje pečena – 5 min, srednje – 8 min, bolje pečena – 10 min). Izvadite je na tanjir.

Sos pripremiti na sledeći način: u tavu u kojoj se šnicla pržila dodati vočester sos (malo će se reducirati-ukuvati a usput će pokupiti sokove koji su ostali nakon prženja mesa), malo fonda i vrhnja za kuhanje. Po želji sos posoliti i dodati marinirana zrna zelenog bibera. Ostaviti da se malo sjedine ukusi i da sos dobije potrebnu gustinu (idealna gustina sosa je kada lagano klizi sa kašike), vratite šnicle u sos neka odstoje 1 minut i poslužite.

Prilog uz ovo savršeno jelo može biti bareno povrće, dinstana riža, njoke, pa čak i jednostavna a uvijek dobra varijanta pire krompira.

Mali savjet: 20 min prije pečenja meso izvaditi iz frižidera, na taj način se brže i lakše postiže
odgovarajuća temperatura u sredini šnicle a meso bude ukusnije i kvalitetnije.

Čitamo se ponovo, da zakuvamo!

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

NAJNOVIJE

Dnevni horoskop