• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"BH poljoprivreda umire, sa ili bez SSP-a"

Autor mondo.ba

Adin Fakić, direktor Milkosa, za MONDO kaže da bez obzira na prihvatanje ili odbijanje SSP-a poljoprivreda u BiH biti u teškom stanju, što će je u narednom periodu odvesti u nestanak... On navodi i uzroke takvog stanja

"Milkos, kao najveća bh. mljekara sa 100 posto domaćim vlasništvom i Farma Spreča kao najveći poljoprivredni kapacitet u BiH ne mogu komentarisati političke odluke o adaptaciji ili odbijanju SSP-a s obzirom da u tome nisu učestvovale, niti znaju detalje, a samim tim ni posljedice koje time mogu nastupiti.

Međutim, bez obzira na adaptaciju i prihvatanje ili odbijanje SSP-a iste smatramo da će bh. poljoprivreda biti u teškom stanju, bez mogućnosti da se prilagodi i odgovori konkurenciji, što će je u narednom periodu odvesti u nestanak, a samim tim i stotine hiljada ljudi ostaviti bez posla", rekao je za MONDO direktor Milkosa Adin Fakić.

On kaže da su razlozi jednostavni, navodeći neke od uzroka:

1. Entitetska ministarstva poljoprivrede imaju programe koji su socijalnog, a ne razvojnog karaktera. Zbog toga imamo nekonkurentne poljoprivredne proizvođače u poređenju sa EU proizvođačima.

2. Budžeti za poljoprivredu su veoma mali i iako je zakonom regulisano da budu od tri do šest odsto oni se kreću čak i ispod tri odsto.

3. Poticaji kasne, plaćanja nisu redovna. Bez redovnih poticaja nema ni redovne sjetve i žetve i proizvodnje hrane.

4. Poreska politika u oblasti poljoprivrede je ista kao i u visokoprofitabilnim oblastima privrede. Smatramo da osnovica za obračun direktnih poreza treba biti manja kako bi poljoprivrednik proizveo jeftiniji proizvod.

5. Nemogućcnost dobijanja povoljnih kreditnih sredstava, čak apsolutna nemogućnost dobijanja sredstava jer banke veoma slabo podržavaju poljoprivredu. Postoji mogućnost da država uspostavi garantni fond, ali se to ne dešava.

6. BiH godinama gubi nepovratna sredstva iz IPA fondova zbog neispunjavanja uslova za dobijanje istih. Uslovi su bili ministarstvo poljoprivrede na državnom nivou i agencije za plaćanje. Prema našim informacijama taj gubitak na godišnjem nivou je oko deset mliona evra.

7. BiH nema plavi dizel na državnom nivou.

Fakić smatra da sam SSP, njegovo usvajanje ili odbijanje neće pomoći ni odmoći poljoprivredi dok se sama država prvo ne pobrine za poljoprivredu i poveća budžet za poljoprivredu, smanji poreze i doprinose za farmere, uvede plavi dizel, omogući jeftina i povoljna kreditna sredstva kao i IPA fondovi čime ćemo povećati konkurentnost.

"Oni što zagovaraju prihvatanje SSP-a ne komentarišu da smo mi od nepovratnih sredstava EU daleko i njegovim usvajanjem nećemo ih imati na raspologanju jer ćemo i za to morati ispuniti određene uslove. Ovi što zagovaraju odbijanje SSP-a trebaju odgovoriti zašto je BiH u poziciji da smo nekonkurentni i da naša poljoprivreda nema nikakve šanse da preživi.

Smatramo da je najbolji prijedlog fazna adaptacija i period od tri do pet godina, ali uz OBAVEZNO provođenje gore navedenih mjera kako bi se povećala konkurentnost", kaže Fakić na kraju razgovora za MONDO.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE