Đačke uniforme nekada su bile neizostavni dio školske opreme i simbol prepoznatljivosti školaraca. Danas kod nas i okruženju samo rijetki praktikuju ovakav vid kodeksa oblačanja među učenicima, dok je u svijetu to normalna pojava.
U posljednje vrijeme u javnosti se često pominje mogućnost uvođenja školskih uniformi. Mišljenja na ovu temu su različita kao u svim segmentima života. Tako postoje oni koji bi oberučke prihvatili povratak uniformi do onih koji smatraju da je ovakva ideja gašenje kreativnosti i individualizma kod mladih ljudi.
Iako je u više obrazovnih ustanova pokušano da se uvede obavezan kodeks oblačenja za sve učenike, Osnovna škola "Mladen Stojanović" u Gornjim Podgracima kod Gradiške jedna je od rijetkih koja je ostala dosljedna ovom pravilu.
Direktor ove škole Miladin Branković rekao je za naš portal da su njihovi učenici već treću godinu za redom prepoznatljivi po obaveznom dres-kodu.
"Ovaj potez se pokazao izuzetno dobar i ima višestruke prednosti. Prije svega to su prikrivanje socijalnih razlika i osjećaj pripadnosti jednoj grupi, što je veoma bitno u lokanoj sredini. Prednost je vezana i za saobraćaj jer se djeca lakše uočavaju", rekao je Branković za MONDO portal.
Zakon u Republici Srpskoj ne propisuje obavezu uvođenja uniformi, te je odluka o njihovom uvođenju prepuštena školama da sa roditeljima i učenicima urede ovo pitanje.
"Ministarstvo prosvjete i kulture takvu odluku ne osporava, nego u tom slučaju iskazuje svoju saglasnost. Najvažnije je da odluka bude donesena u dogovoru sa roditeljima i učenicima i prihvaćena od svih", rekli su za MONDO iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i istakli da je praksa uvođenja školskih uniformi dosta rijetka.
"U okviru nastavnog predmeta Demokratija i ljudska prava, odnosno projekta "Ja, građanin" učenici su evidentirali određene potrebe u svojoj školi. U skladu sa tim imali smo nekoliko pitanja učenika o uvođenju školskih uniformi i kao konačni rezulatat takve inicijative, u neke škole je uvedena obaveza nošenja školskih uniformi", naveli su iz resornog ministarstva.
Dušan Mišljenović, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola regije Banjaluka, potvrdio je za naš portal da su u banjalučkim školama vršena anketiranja među roditeljima i učenicima, ali da ta ideja za sada nije najbolje prošla.
"Postoji mogućnost da se ovo pitanje detaljnije uredi novim zakonom što bi vjerovatno podstaklo i ostale da razmisle o unifomisanju đaka", rekao nam je Mišljenović.
Istraživanja prestižnih škola u svijetu gdje je uniformisanost učenika obavezna pokazuju da je ova praksa višestruko pozitivna. Uvođenje školskih uniformi može uticati na ocjene, pohađanje nastave, ali i ponašanje učenika i đačku delikvenciju.
Ono što se na našem području prevashodno želi postići je prevazilaženje socijalnog jaza među vršnjacima, bar vizuelno. Zagovornici ovakve ideje smatraju da jedina razlika koja treba da postoji među učenicima je ona u ocjenama i koliko se ko trudi u izvršenju školskih obaveza.
I kod roditelja su mišljenja podijeljena - oni koji su za smatraju da je to nepohodno jer nisu svi u mogućnosti da svojoj djeci kupe markirane "krpice" i da to utiče na samopuzdanje mladih. Oni drugi kao osnovni motiv svoje teze navode suzbijanje talenta za originalnošću i posebnošću kod djece kao i da bi to mogao biti dodatni udar na kućni budžet.
Majka desetogodišnjeg Miloša za MONDO kaze da je za uvođenje uniformi u škole jer je većina đaka između sebe pravi razliku prema tome kako je ko obučen.
"Smatram da je ova ideja jako pozitivna i da treba svi ozbiljno da se pozabave ovim pitanjem. Ukoliko bi država finansirala ovaj projekat, mislim da bi velika većina roditelja bila za povratak uniformi", kaže ova Banjalučanka koja je predložila ideju za dres-kod u školama.
"Uniforme bi mogle biti modernog dizajna sa školskim grbovima na sebi. Na primjer duksevi ili slično za dječake, a košulje za djevojčice", rekla je Miloševa mama.
Sociolozi smatraju da bi bilo poželjno da svi osnovci budu isto obučeni, ali nisu saglasni da i srednjoškolci treba da budu uniformisani jer se u tom razdoblju života afirmišu i pronalaze.
"Nerijetko smo svjedoci određenih skandala, a uvođenjem kodeksa oblačenja spriječilo bi se 'etiketiranje' i šikaniranje učenika po osnovu socijalnog statusa jer je to jako bitan temelj za izgradnju zdrave ličnosti", rekla je sociolog Biljana Milošević Šošo.
Uzimajući u obzir pozitivne i negativne strane "uniformisanja" treba donijeti odluku koja će biti najbolja prije svega za učenike, a potom i za roditelje i školu.
Šta vi mislite, da li treba vratiti školske uniforme?
Anketa
Da li ste za povratak uniformi u škole?
-
Da
89.49% (264)
-
Ne
10.51% (31)