U Republici Srpskoj broj oboljelih od karcinoma je u stalnom porastu, a od 2012. godine godišnje oboli preko 5.500 ljudi, od čega je između 480 i 570 oboljelih od karcinoma dojke.
U Univerzitetsko-kliničkom centru RS u Banjoj Luci kažu da od karcinoma dojke ne obolijevaju samo žene nego i muškarci, iako rjeđe, te je na stotinu oboljelih žena jedan muškarac.
Tokom 2016. godine u RS su urađene 402 operacije zbog malignog oboljenja dojke. Najčešće obolijevaju žene između 50 i 70 godina, međutim dolaze i žene mlađe životne dobi. Tako je u 2014. godini najmlađa žena koja je preminula od raka dojke imala svega 28 godina, a najstarija 88 godina. Prema podacima Centra za dojku od ukupnog broja operisanih žena u UKC RS oko sedam posto su bile pacijentkinje mlađe od 40 godina.
Načelnica Klinike za onkologiju Zdenka Gojković je rekla je da se, za razliku od grlića maternice, karcinom dojke ne može u potpunosti spriječiti. Takođe, istakla je i da pored svih napora u podizanju svijesti žena o ovom oboljenju i danas to nije na zavidnom nivou.
“I danas žene dolaze u kasnoj fazi bolesti kada nijedan vid onokološkog tretmana više ne dolazi u obzir, što pokazuje da svijest o ranom otkrivanju ove bolesti još nije dovoljno razvijena”, kazala je Gojković.
Ona je podsjetila da je 2008. godine u RS, uz pomoć ISKRA Saveza za žene oboljele od karcinoma, urađen skrining program za sve žene u RS, koje su tada imale mogućnost da urade mamografiju besplatno. Pregledano je preko 34.000 žena širom RS i u tom periodu je bio otkriven daleko veći broj ranih karcinoma.
Ono što treba naglasiti je da se u RS može besplatno uraditi rekonstrukcija dojke, što nije slučaj u zemljama regiona, iako zainteresovanost žena još uvijek nije toliko izražena koliko se očekuje.
“Ono što je posebno pohvalno kada je u pitanju praksa u RS je da Fond zdravstvenog osiguranja RS u potpunosti pokriva troškove rekonstrukcije dojke nakon odstranjenja dojke zbog karcinoma”, istakao je Nikola Baroš, načelnik Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju i dodao kako je bitno pažnju posvetiti i estetskoj hirurgiji i podići svijest o rekonstrukciji dojke.
Izvor: MONDO/ Dragana BožićDoktor Aleksandar Guzijan iz Centra za dojku je naglasio da je skrining ključna stvar u smanjenju smrtnosti, te da je upravo skrining u svijetu uticao da se za oko 30 posto smanji smrtnost od ove bolesti.
Azra Ikalović iz Saveza žena oboljelih od karcinoma dojke „Iskra“ je kazala da su oni tu da pruže svaku vrstu pomoći oboljelima, a posebno psihološku i istakla kako je skrining mamografija i dalje problem te apelovala na nadležne da se nešto uradi po tom pitanju.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organiozacije, procjenjuje se da se godišnje u svijetu dijagnostikuje preko million i po novooboljelih osoba sa karcinomom dojke. S obzirom na činjenicu da je mjesec oktobar posvećen borbi protiv karcinoma dojke, iskoristite ga i uradite pregled koji je bezbolan, jer ako se otkrije u ranoj fazi šanse za uspješno izlječenje su 95 odsto.