Svakoj desetoj vrsti koja živi u svjetskim morima prijeti izumiranje zbog čega su članice Ujedinjenih nacija postigle istorijski dogovor nakon desetogodišnjih pregovora.
Prema Sporazumu o svjetskim morima, 30 odsto vodene površine na Zemlji dobiće zaštićeni status do 2030. godine, sa ciljem da se ekosistem u njima sačuva i oporavi.
U novim zaštićenim područjima biće ograničen lov, određene tačne putanje po kojima brodovi mogu da se kreću i regulisano dubinsko rudarenje koje podrazumijeva svaku ekstrakcionu djelatnost sa morskog dna dubljeg od 200 metara.
Dogovor je postignut nakon sjednice u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku koja je trajala 38 sati.
Pregovori su trajali punih deset godina zato što članice nisu mogle da se dogovore oko finansiranja, a tačka sporenja bile su i kvote i prava na ribarenje.
Prošli međunarodni sporazum o zaštiti okeana, Konvencija o Zakonu od morima, potpisan je 1982. godine.
Njime je ustanovljeno područje međunarodnih voda gdje sve zemlje sveta imaju pravo da ribare, plove i istražuju, ali je samo 1,2 odsto površine zaštićeno.
Morski život van tih područja trpio je posljedice klimatskih promjena, izlovljavanja i prekookeanskog transporta bez ikakve zaštite.
U posljednjoj procjeni stanja morskih ekosistema, skoro 10 odsto životinjskih i biljnih vrsta nalaze se u riziku od izumiranja.
(RTS)