Od avgusta do decembra prošle godine, Alesandro Ford iz Velike Britanije proveo je na studijama u Severnoj Koreji. Pročitajte o nesvakidašnjim iskustvima koja je stekao u najzatvorenijoj državi na svetu.
On je prvi zapadnjak kojem je uspelo da upiše jedan semestar na Univerzitetu Kim Il-sung u Pjongangu, koji ime nosi po osnivaču Severne Koreje.
Alesandro (18) kaže da je gotovo svaki njegov pokret bio nadziran, a jedini kontakt s spoljnim svetom bio je desetominutni telefonski poziv majci, na koji je imao pravo jednom nedeljno.
"Privilegiju" da studira u Pjongjangu dobio je prvenstveno zahvaljujući svom ocu, Glinu Fordu, bivšem evropskom parlamentarcu koji je nekoliko puta bio u diplomatskim misijama u Severnoj Koreji. "Često se šalio da će me, ako ne odlučim šta ću studirati, poslati u Severnu Koreju", kaže Alesandro, koji sada živi u Briselu.
Ford dodaje da je moguće uporediti njegovo odrastanje sa odrastanjem njegovih kolega koje je upoznao u Pjongjangu, takođe sinovima političara u državi kojom upravlja mladi komunističii tiranin Kim Džong-un, unuk Kim Il-sunga.
Alesandro je jedan semestar platio 3.000 funti, uključujuči i troškove smeštaja i hrane, ali je tu prestala svaka sličnost sa studiranjem na zapadu.
Nužda se u studentskom domu u Pjongjangu obavlja u "čučavcima", svi se tuširaju zajedno, a sobe su imaju tek najosnovnije stvari, iako su pristojno uređene, a dve nedelje usred zime nije bilo tople vode, dok je napolju bilo 20 stepeni ispod nule.
Alesandro kaže da se družio sa svima i da su i teme razgovora bile različite "ali uvek se pričalo iz severnokorejske perspektive". Ne misli, ipak, da su njegovim kolegama mozgovi isprani. "Stvarno mislim da oni veruju u ono što govore, da je Severna Koreja zaglibila u siromaštvu zbog Amerikanaca", ceni mladi Ford.
Opisao je i kako mladi Korejci potpuno različito gledaju na stvari koje su uobičajeni deo života mladih zapadnjaka.
"Zašto on peva o sebi, seksu i drogama? Trebalo bi da pravi muziku o svojoj porodici i domovini", rekli su mu severnokorejski studenti pošto su zajedno slušali nekoliko pesama američkog repera Eminema.
"Iz onoga što su mi rekli i iz onoga što sam video, čini se da su u Severnoj Koreji čistunci. Tamo vlada kultura u kojoj seksa pre braka nema i nema šaranja okolo. U ekipi sa kojom sam se družio, to su ljudi od 20 do 25 godina, niko se još nije seksao", kaže Ford i dodaje da u domu nikoga nije video da se ljubi. "Rekli su mi da osećaje ispoljavaju na druge načine", navodi mladi Britanac.
Kaže da je očekivao da će ga nadzirati, ali je nadzor povremeno bio nesnosan. "Korejci nemaju osećaj za individualnost, uopšte ne shvataju nečiju potrebu da bude sam, što je deo zapadne kulture", kaže Ford.