Kako uništiti ISIS nije „nuklearna fizika“, recepte znaju i vojnici, i novinari, i političari, ali put ka rešenju problema sa ismalističkim terorizmom je dug i pun kalkulacija.
Prvi zapadni novinar koji je ikada imao pristup Islamskoj državi, Jirgen Todenhofer (75), smatra da bi Zapad, ako zaista želi da stvori prave probleme ISIS, trebalo da zaustavi isporuku oružja, municije i novca iz zalivskih monarhija toj teorističkoj organizaciji i da zatvori tursku granicu koju džihadisti koriste za tranzit.
Todenhofer je za Raša tudej (Russia Today, RT) rekao da su mu prošle godine, tokom desetodnevnog boravka na teritorijama pod kontrolom IS, džihadisti obelodanili da većinu oružja nabavljaju od Slobodne sirijske vojske - opozicionog pokreta koji se bori protiv snaga sirijskog predsednika Bašara al Asada a koji sponzoriše NATO.
On je podsetio na svoja iskustva sa putovanja na kojem je bio u decembru 2014, navodeći da je realnost na terenu drugačija od onoga što bilo ko na Zapadu uviđa i da je ključni plan ISIS da sprovede najveće versko čišćenje u istoriji čovečanstva.
On se, kako navodi, slobodno kretao po teritoriji ISIS u Siriji i Iraku, i upozorio da je ova grupa "mnogo snažnija i opasnija" nego što bilo ko shvata na Zapadu.
Nemački novinar i publicista putovao je preko Turske do iračkog grada Mosula, najvećeg grada koji pod kontrolom drži ISIS.
SNAŽAN GLAS MOSKVE
Kakvo je rešenje znaju i političari, ali većina onih sa Zapada ne mogu da ga izgovore glasno zbog raznoraznih bliskoistočnih i severnoatlanskih geopolitičkih kombinacija. Zbog toga se glasnije čuje kritika sa Istoka – iz Moskve.
Premijer Rusije Dmitrij Medvedev ponovio je juče da je neodgovorna politika SAD doprinela jačanju Islamske države i da su za borbu protiv terorističkih pretnji nephodni konsolidovani napori svih saveznika – i sa istoka i sa zapada.
On je tako prokomentarisao izjavu američkog predsednika Baraka Obame o ulozi Rusije u sirijskom konfliktu, prenosi Tass.
Iako je Rusija pojačala svoje vazdušne udare u Siriji, Obama je u subotu "primetio" da je Moskva fokusirala svoju pažnju na umerene pobunjenike koji se bore protiv sirijskog predsednika Bašara al Asada.
Insistirajući da nasilje u Siriji ne može da bude zaustavljeno sve dok je Asad na vlasti, Obama je pozvao Rusiju na "strateško prilagođavanje" uz okončanje podrške sirijskom predsedniku.
"Islamska država je toliko ojačala zbog neodgovorne politike Sjedinjenih Američkih Država. Umesto da se fokusiraju na zajedničke napore u suzbijanju terorizma, SAD i njihovi saveznici su ušli u borbu protiv legitimnog sirijskog predsednika Bašara al Asada", rekao je Medvedev novinarima u Kuala Lumpuru.
Prema njegovim rečima, postoje žalosni primeri takve neodgovorne politike.
"SAD su svojevremeno stajale iza uspona Al Kaide koji je doveo do tragedije 11. septembra. Ove pouke samo dokazuju da su konsolidovani napori neophodni u borbi protiv terorizma, bez deljenja saveznika na svoje i tuđe", naglasio je on.
ADMIRAL VEST: SLOM ISIS U TRI KORAKA
Da se ISIS može slomiti u tri koraka smatra i bivši šef Britanske kraljevske mornarice i nekadašnji savetnik za bezbednos premijera Gordona Brauna, admiral Alan Vest.
Admiral Vest tvrdi da se Islamska država, koja je napadima u Parizu opasno zapretila i Evropi, može "slomiti" u tri koraka - vazdušnim udarima i ofanzivama na Mosul i Raku.
On sugeriše da bi međunarodne snage trebalo pre svega da se usmere na to da dokrajče Islamsku državu u Iraku, pre nego što krenu u konačni obračun u Siriji.
Kurdi su u Iraku napravili dobar posao oslabivši islamiste, ali bi trebalo ubediti sunitska plemena da promene stranu jer bez njihove pomoći džihadisti ISIS ne bi imali šanse, kaže Vest za britanski "Dejli mejl".
Prema njegovim rečima, prvi na listi prioriteta su i dalje vazdušni udari koalicionih snaga, ali i Rusije.
Sa druge strane, s obzirom da IS premešta svoju komandu u Mosul iz Rake u Siriji, takozvane prestonice džihadista, kako bi izbegli bombardovanje, korak broj dva je Mosul.
Za njegovu odbranu Islamskoj državi treba oko 10.000 boraca.
Ključne mete u Mosulu trebalo bi, kaže Vest, da budu trenažni kamp, centar za održavanje vozila i univerzitet gde se nalazi laboratorija za hemijsko naoružanje.
Prema Vestovim rečima, koalicione snage moraju da pregovaraju sa sirijskim predsednikom Bašarom al Asadom i da uključe njegove vojne snage, a takvo rešenje bi podrazumevalo uključenost Rusije i Irana.
I treći korak je grad Raka u kojem je donedavno bilo 20.000 džihadista i komanda ISIS.
Takođe, trebalo bi izvršiti pritisak na Saudijsku Arabiju i Tursku koje finansiraju Islamsku državu, dodaje on.