Grčki nedjeljnik "Elefteri ORA", blizak Grčkoj pravoslavnoj crkvi i desničarskim ekstremistima, objavio je u najnovijem broju mapu podijeljene Makedonije.
Makedonija je u novom broju podijeljena između Albanije, Grčke, Srbije i Bugarske, prenio je portal Antipreš na albanskom jeziku.
Prema objavljenoj mapi, Republika Makedonija je podijeljena na četiri dijela s tim da, kako primjećuje portal Atipreš, najmanji dio je predviđen da pripadne Albaniji, a najveći Grčkoj.
Nešto manje nego Grčkoj predviđeno da pripadne Srbiji, a manje od toga dobila bi Bugarska.
"Objavljivanje takve mape uz ideju o podjeli Makedonije dok se vode razgovori o novom imenu grčko-slovenske Makedonije, što je uslov za njeno članstvo u NATO i dugo očekivanog sastanka Zaeva i Ciprasa predstavlja ozbiljnu provokaciju za mir na Balkanu. Nadamo se da je ovo šala ili nevolja kao posljedica hladne i teške ekonomije Grčke", navodi portal Antipreš.
Susret premijera Grčke i Makedonije, Aleksisa Ciprasa i Zorana Zaeva, najavljen je tokom ekonomskog foruma u Davosu od 23. do 26. januara.
Εφημερίδα ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΩΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ - Κυριακή, 21 Ιανουαρίου 2018 https://t.co/tiNYj5W5VO
— nickolas sarakinis (@NickSarakinis) January 21, 2018
A u Solunu su, inače, juče održane demonstracije koje su, prema policijskim procjenama, okupile više od 100.000 ljudi, koji se protive upotrebi riječi "Makedonija" u bilo kakvom rješenju spora između Atine i Skoplja oko imena te bivše jugoslovenske republike.
Glavni slogan protesta bio je "Makedonija je Grčka", a u protestu su učestvovali predstavnici desničarskih organizacija, sveštenici, članovi makedonskih sindikata iz Sjeverne Grčke, konzervativni i socijalistički lokalni političari i vojni penzioneri.
Protest, kako su javili grčki mediji, nije bio povezan ni sa jednom političkom partijom i cilj je bio da se Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji jasno uputi poruka da prestane da koristi riječ "Makedonija" u svom imenu.
Prošlonedjeljna anketa pokazala je da većina Grka ne želi da se riječ "Makedonija" upotrebi ni u jednom rješenju novog imena Makedonije.
Inače, grčki mediji najavili su danas da će u narednih desetak dana međunarodni predstavnik u ovim pregovorima Metju Nimic posjetiti Atinu i Skoplje u vezi sa rješenjem ovog spora.
Nimic je nakon prošlonedjeljnih razgovora sa predstavnicima Grčke i Makedonije u Njujorku izjavio da je optimista i vjeruje da će dugogodišnji spor oko imena Makedonije biti riješen u narednih šest mjeseci, te da je objema stranama dao prijedloge o kojima njihove vlade treba da se izjasne u određenom roku.
NATO deblokada
Grčka blokira pokušaje Makedonije da se pridruži NATO i EU, tvrdeći da naziv Makedonija podrazumijeva polaganje teritorijalnih prava na istoimeni sjeverni grčki region, koji obuhvata i grad Solun. Međutim, iz NATO sad vrše pritisak na Grčku da se stvar okonča, a ovi se bune bučno - "kao Grk u apsu". Dok se spor ne riješi, Atina je pristala da se Makedonija na međunarodnom planu naziva "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija" (BJRM), a pod tim imenom je i primljena u UN 1993. godine. Međutim, mnoge zemlje, a među njima i Srbija, priznaju je kao Republiku Makedoniju, po njenom ustavnom nazivu.