• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan pobjede nad fašizmom: I Žukov sada slavi u Banjaluci

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Danas se širom svijeta obilježava Dan pobjede nad fašizmom na dan kada je 1945. godine nacistička Njemačka potpisala bezuslovnu predaju čime je formalno završen Drugi svjetski rat.

 Dan pobjede nad fašizmom: I Žukov sada slavi u Banjaluci Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

U zapadnoj Evropi ovaj dan se obilježava kao Dan Evrope, po Šumanovoj deklaraciji iz 1950-te koja se smatra začetkom EU.

Od 1945. godine tim povodom, u Moskvi se svake godine održava vojna parada - Parada pobjede.

Po poznatuim podacima njemački predstavnici su dva puta potpisali kapitulaciju. Prva kapitulacija sa Saveznicima je potpisana u Remsu 7. maja i stupala je na snagu 8. maja u 23:01 po srednjoevropskom vremenu. Ovaj datum se često naziva Dan pobjede u Evropi i u većini zapadnih zemalja.

Međutim Josif Staljin je kasnije bio nezadovoljan ovim događajima, pošto je smatrao da predaju mora da primi samo izaslanik vrhovne komande Sovjetskog Saveza i da bude potpisano u Berlinu i insistirao je da je protokol iz Remsa bio samo preliminarni, a da se glavna ceremonija mora održati u Berlinu, gdje se tada nalazio maršal Georgij Žukov.

Stoga je organizovana druga ceremonija na neoštećenom imanju van Berlina uveče 8. maja, kada je već bio 9. maj u Moskvi zbog razlike u vremenskim zonama. Feldmaršal Vilhelm Kajtel kao načelnik štaba Vrhovne komande Vermahta, general-pukovnik Hans-Jirgen Štrumpf kao predstavnik Luftvafe i admiral Hans Georg fon Frideburg su potpisali njemačku kapitulaciju u štabu sovjetske armije u Berlin-Karlshorstu.

Ispred Saveznika njemačku predaju prihvatili su sovjetski maršal Žukov i britanski maršal Artur Teder.

U prvoj paradi u Moskvi u junu te godine, maršaliŽukov i Konstantin Rokosovski, jahali su na bijelom i crnom konju tokom trajanja parade, a sve su posmatrali generalni sekretar Svesavezne komunističke partije (boljševika), Josif Staljin, kao i Vjačeslav Molotov, Mihail Kalinjin, Kliment Vorošilov i ostali članovi Politbiroa.

Najupečatljiviji dio parade desio se na kraju, kada su odabrani sovjetski vojnici nosili zaplijenjene nacističke zastave i pobacali ih ispred Mauzoleja. Jedna od bačenih zastava pripadala je ličnoj gardi Adolfa Hitlera.

Danas će na Trgu palih boraca u Banjaluci biti položeni vijenci i cvijeće na spomenik palim borcima Narodno-oslobodilačkog rata (NOR-a) povodom 9. maja - Dana pobjede nad fašizmom.

Spomenik palim borcima u Banjaluci se nalazi u centru grada, a prvobitno je bio postavljen na mjestu starog, 1941. godine, od strane ustaša i nacista srušenog, Sabornog hrama.

Početkom 1990-ih godine, nakon odluke da se ovaj hram obnovi, Spomenik palim borcima je premješten na obližnju lokaciju — pored Hotela „Bosna”.

Na vrhu spomenika nalazi se zvijezda, a na prednjoj strani je spomen-ploča sa ćirilino-latiničnim natpisom:

„Slava borcima palim
za slobodu otadžbine, za bratstvo
i bolji život naših naroda ”

U petak je pored ovog spomenika postavljena bista upravo maršala Žukova.

Oko Spomenika palih boraca nalazi se 21 spomen-bista narodnih heroja Jugoslavije, koji su rođeni u Banjaluci ili okolini ili su politički i vojno djelovali na području Banjaluke. 

Narodni heroji čije biste se nalaze na Trgu: Jovo Bijelić, Rada Vranješević, Ante Jakić, Osman Karabegović, Boško Karalić, Drago Lang, Rade Ličina, Vahida Maglajlić, Šefket Maglajlić, Drago Mažar, Ivica Mažar, Josip Mažar Šoša, Milančić Miljević, Danko Mitrov, Stjepan Pavlić, Branko Popović, Đuro Pucar Stari, Karlo Rojci Milorad Umjenović.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE