Brojne javne ličnosti i korisnici društvenih mreža u BiH podržali su radnike i ponovno pokretanje proizvodnje u fabrici deterdženata "Dita" kojoj je prijetio krah zbog loših privatizacijskih poteza.
"Pozivam kolege producente da organizuju snimanje, a javne servise na svim nivoima da besplatno emituju reklamu. Neka opet fakat miriše bijelo", objavio je Čatibušić na svom profilu. Ovu inicijativu podržali su i brojni građani i javne ličnosti u BiH nakon što su čuli da Diti treba podrška. Odmah su posjetili radnike da im ponude sve što je potrebno u vezi reklame i spota koji bi volonterski snimili.
Podršku novom pokretanju proizvodnje u posrnulom preduzeću u Tuzli dali su i brojni twitteraši. Oni su poslali jasnu poruku svim građanima BiH - "Kupujte domaće!".
Eto, sad imate konkretno i sirovo objašnjenje zašto treba kupovati domaće. Da ljudi sačuvaju radna mjesta.
Cijela BiH je jedna velika #Dita.
— Baja (@Baja_15) June 8, 2015
Novinari portala "Tuzlanski.ba" danas su posjetili nekadašnji tuzlanski gigant kako bi, kako kažu, saznali "da li će Dita ponovo mirisati bijelo". Tvrde da današnja slika iz proizvodnih pogona Dite podsjeća na sretnija vremena, ona kada je ovo preduzeće bilo gigant u bivšoj Jugoslaviji.
Blizu 70 radnika dolaskom na posao i početkom proizvodnje šalje poruku da je ova industrija
i dalje živa, te da nije tačno da su radnici rasprodali mašine i materijale koje su imali na stanju.
"Neki od najpoznatijih Ditinih brendova danas su spremni, a radnici kažu kako se do sada javio veliki broj kupaca koji je zainteresovan za ovakve proizvode. Cilj je da se do 30. juna, kada zasjedaju povjerioci Dite, pokaže da ova fabrika može sama da opstane. Ali radnici apeluju na strateške pertnere da im pruže podršku jer bez sredstava dalje neće moći raditi. Danas oni određeni broj proizvoda pakuju samo zahvaljujući tome što su sačuvali sirovine, te sve ostalo što je bilo potrebno za pokretanje proizvodnje, ali oni nemaju novca da sami dalje nastave sa proizvodnjom. Ipak su optimistični. Vjeruju da će fabrika uskoro biti ono što je bila, ali im treba malo podrške", piše tuzlanski portal.
Dita je u stečaju, a dug se procjenjuje na 20 miliona evra. Radnici godinama nemaju ni plate ni doprinose. Ako se proizvodnja nastavi, ostaće bez sirovina, koje sa blokiranim računom ne mogu da nabavljaju.