Pojavom epidemije morbila u Srpskoj porastao je i broj vakcinisane djece i to dvostruko. U martu prošle godine iz Instituta za javno zdravstvo isporučeno je oko 2000 vakcina, a u istom mjesecu ove godine taj broj je dostigao 5000.
Ministar zdravlja Srpske Dragan Bogdanić rekao je da je, nažalost, moralo doći do epidemije da bi roditelji shvatili koji rizik nanose djeci koja nisu vakcinisana, ističući da je u Srpskoj trenutno 15 oboljelih od morbila.
“Vakcinacija, odnosno nevakcinacija je gorući problem u stvaranju zdravog okruženja i populacije, jer imamo sve mehanizme da spriječimo probleme koji se danas dešavaju. Mi smo ovdje danas da razbijemo strahove roditelja, djeca nemaju strah jer ne znaju, a roditelji zbog tog straha prave greške koje mogu imati brojne posljedice“, rekao je Bogdanić na radionici o imunizaciji u Banjoj Luci na kojoj su bili stručnjaci iz regije, ali i nekih evropskih zemalja.
Direktor Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske istakao je da su naše vakcine bezbjedne i da prolaze rigorozne kontrole.
“Roditelji u RS trebaju da budu mirni i bez brige. Naše vakcine su iste kao i u EU i svaka serija vakcina je prošla rigorozne kontrole, što u inostranstvu, što u našim laboratorijama”, naglasio je Marjanović i dodao da se građani mogu vakcinisati u bilo kojem životnom dobu kao i provjeriti svoj vakcinalni status.
Beogradski imunolog dr Srđa Janković istakao je da se situacija u Srbiji popravlja kada je u pitanju epidemija morbila, kao i da obuhvat vakcinom raste, ali da do epidemije nije moralo ni doći.
“Edukacija je najznačajnija u oblasti javnog zdravlja, ljekar je osoba od povjerenja, što znači da je od ključnog značaja da svi ljekari razumiju imunologiju. Iako se ona uči na fakultetima mnogi zaboravljaju osnove imunizacije. Što bolje pedijatri budu vladali ovom materijom to će uvjerljiviji biti i roditelji mogu od njih dobiti sigurnost da čine pravu odluku za dijete ako ga vakcinišu”, rekao je dr Janković sa Univerzitetske bolnice u Tiršovoj ističući da je u Srbiji do sada zabilježeno 13 smrtnih slučajeva od morbila.
“Nije svrha u brojanju. Jedan smrtni slučaj koji možemo spriječiti je neprihvatljiv. Taj gorak osjećaj da sve to nije moralo uopšte da se desi ostaje i niko se ne osjeća pobjednikom zato što smo počeli da mijenjamo sliku ali promijeniti je moramo. Ovakve bolesti se mogu iskorijeniti”, kazao je Janković.
BELGIJA SA OBUHVATOM OD 96 ODSTO
Značaj edukacije zdravstvenih radnika o imunizaciji objasnio je je i Pjer Van Dam, profesor na Institutu za imunologiju Belgije koji se 30 godina bavi izučavanjem vakcina i imunizacije.
„Pitanja koja roditelji postavljaju ovdje u Banjaluci su identična pitanjima koja postavljaju roditelji u Antverpenu. Mislim da je normalno da roditelji žele najbolje za djecu, ali želimo i mi. Vakcine su bezbjedne i najbolje što roditelji mogu da urade za svoje dijete je da ih vakcinišu i tako zaštite, ali mi moramo da odgovorimo na zabrinutost roditelja, a to ćemo uraditi tako što ćemo edukovati zdravstvene radnike da sa roditeljima iskomuniciraju na pravi način“, izjavio je Van Dam.
Van Dam je saopštio i da je procenat ljudi koji odbijaju vakcinaciju u Belgiji manji od 1 odsto.
"Ima roditelja koji ne odbijaju vakcinaciju već oklijevaju i potrebno je obratiti opažnju na te roditelje i dati im sve informacije koje traže kako bi donijeli pravu odluku. Veoma su važne ankete koje provodimo svake dvije godine koje pokazuju da je pokrivenost vakcinacijom 95 do 96 odsto i veoma je važno da unaprijed znamo ukoliko ta pokrivenost počne da opada, da svoje kampanje usmjerimo na pravi način“, istakao je ovaj belgijski imunolog.
Podsjećamo, morbile u Srpskoj pojavile su se početkom marta u Istočnom Sarajevu, a trenutno je 15 oboljelih i to šest oboljelih u Istоčnоm Sаrајеvu, troje u Modriči i u tim gradovima su proglašene epidemije. Dvoje oboljelih je u Novom Gradu, dvoje u Vlasenici i po jedno u Kozarskoj Dubici, Šamcu i Palama.