Predsjednik Slovenije, Borut Pahor, rekao je da je članovima Predsjedništva BiH u Sarajevu postavio pitanje da li mogu mirno da se raziđu jer je, kako kaže, bio zabrinut da neko vjeruje da je moguće mirnim putem promijeniti granice, a to je, kako ističe, nemoguće.
"Može tako da počne, ali se neće tako završiti. Zbog te zabinutosti sam postavio to pitanje i nisam pitao to prvi put. Ostajem kod mog stava da je najbolje da prvo EU vidi cijeli Zapadni Balkan kao geopolitičko pitanje, drugo - da pospeši proces proširenja. Naravno, i da države pospješe proces reformi, a da EU vidi taj prostor kao jednu cjelinu", rekao je Pahor.
Upitan o "non-pejperu", Pahor kaže da nije znao za taj dokument kada je bio u Sarajevu i dodao da mu je bilo teško jer će ipak obilježiti 10 godina od početka regionalnog samita Procesa Brdo-Brioni.
"Mislim da sam kredibilno odbacio tu interpretaciju da i ja tako mislim, baš zbog toga jer me lideri poznaju 10 godina. Znali su da nisam promijenio stav preko noći. I kad smo u Sarajevu vrlo otvoreno govorili, mislim da niko nije razumio da to pitam zbog promjena granica. Zbog te zabrinutosti govorio sam krajem prošle godine u Skoplju, u Sobranju, kad sam rekao da često slušam tu ideju o konačnom raspadu Jugoslavije i da me to brine. Da je to pogrešna interpretacija toga šta treba da se desi na Zapadnom Balkanu", rekao je Pahor i dodao:
"Da li zaista neko naivno misli da se to može desiti? To je jedno pitanje koje je moguće na drugačiji način postaviti, ali to su razgovori koji su vrlo iskreni. U ponedjeljak treba da vodim samit Proces Brdo-Brioni, tamo će biti lideri iz cijelog regiona, vi trebate da znate tačno i kako neki i emocionalno osjećaju taj momenat. To nije jedna pro forme konferencija. To će biti, posebno u ovo vrijeme, teška konferencija, ali moguće vrlo dobra šansa svih nas da napravimo nešto novo za mir i stabilnost."
Pahor je istakao da je išao po svim zemljama regiona, gdje je razgovarao sa svim liderima, a na kraju i sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, i dodao da ima osećaj kako bi mogli da naprave nešto u vezi evropskog puta regiona.
Upitan kako gleda na reakciju predsednika Srbije na zajedničkoj konferenciji za novinare u Begradu vezano za promjene granica, kada je Vučić pričao o o "licemerju Zapada" apropo granica Srbije, Pahor navodi da gleda da razumije njegov stav i dodao da si stavovi njih dvojice razlikuju.
"Smatram da su 90-te godine poslije rata ostavile jednu situaciju za koju Srbija na jednoj, a Slovenija na drugoj, vide stvari drukčije u vezi Kosova. To kao prijatelji znamo. Gledam da ga razumijem, ali imamo različit stav. Poslije rata i svega što se desilo, da ne ulazimo još jedanput u polemiku o promjeni granica već da idemo ka evropskom putu svih", rekao je Pahor.
Komentarišući rješavanje kosovskog pitanja, Pahor navodi da je na Beogradu i Prištini da dođu do nekog rješenja i dodao da je potrebna velika politička strpljivost.
"Reći ću vam nešto, Srbija koja sada stoji dobro ekonomski i u drugim sferama, mislim da iskreno traži mir i stabilnost u regionu. Ona zbog svega toga jeste jedan element te stabilnosti. Nadam se da suspenzija dijaloga ne bi srušila te prednosti Srbije da bude element stabilnosti. Potrebno je razumjeti promjenu uloge Srbije u posljednjih 20 godina", rekao je Pahor i dodao:
"Iz elementa nestabilnosti, barem kako sam je ja doživeo, postala je element stabilnosti. Mislim da je u interesu Srbiije da region ostane stabilan i u tom smislu vidim iskren ineteres Beograda. Biće teško da se dođe do nekog dogovora sa Prištinom, ali Priština treba da ispuni neke stvari."
(MONDO/Blic)